Danimarka, 2050 yılı itibariyle deniz üstü petrol ve gaz faaliyetlerini sonlandırmış olacak

danimarka 2050 yili itibariyle deniz ustu petrol ve gaz faaliyetlerini sonlandirmis olacak HEq5Qfmi

danimarka 2050 yili itibariyle deniz ustu petrol ve gaz faaliyetlerini sonlandirmis olacak 0 C5W1lVNi

Yenilenebilir güce bilhassa de rüzgâr gücüne çok önemli yatırımlar yapan Kuzey Avrupa ülkesi Danimarka, karbon nötr olma yolunda önemli bir adım atmaya karar verdi. Ülke parlamentosu, aldığı kararla Kuzey Denizi’nde tüm deniz üstü petrol ve doğalgaz faaliyetlerini 2050 yılı itibariyle sonlandıracağını duyurdu.

İleriki periyotta yapılması planlanan arama ve üretim müsaadelerini de iptal eden karar, önümüzdeki 30 yıl içinde mevcut faaliyetlerin de sonlanmasını sağlayacak. Danimarka Parlamentosu’nda yer alan 10 partiden birçoklarının takviyesini alan karar sonrası ülkenin 1972 yılından beri faaliyette olan deniz üstü petrol işletmeleri kapanacak.

danimarka 2050 yili itibariyle deniz ustu petrol ve gaz faaliyetlerini sonlandirmis olacak 1 dtjC712X

Rüzgâr gücüne önemli yatırım yapan ülke, sene başında aldığı bir kararla Kuzey Denizi ila Baltık Denizi’nin de alternatifler içinde yer aldığı yere, yapay rüzgâr adası inşa etmeyi planladığını duyurmuştu. 30 ila 45 milyar dolar ortasında bir maliyet gerektireceği düşünülen proje ile ülkenin elde edeceği güç kapasitesini 10 GW düzeyine çıkarma gayesinde olduğu belirtilmişti.

Danimarka, 2019 yılında ürettiği elektriğin yüzde ellisini ise yenilenebilir kaynaklardan elde etmişti.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Danimarka, 2050 yılı itibariyle deniz üstü petrol ve gaz faaliyetlerini sonlandırmış olacak