Daimler, Elektrikli Arabalara Geçişte Küçülecek

daimler elektrikli arabalara geciste kuculecek C1TBWrOB

Elektrikli arabalerin otomotiv bölümünün geleceği olduğunu artık çabucak herkes kabul etmiş durumda. Alman devi Daimler de elektrikli arabalar çağına hazırlık yapıyor. Firmanın yapısı da bu süreçte değişim gösterecek.

Dünyanın en büyük araba firmalarından biri olan Daimler, bundan 5 yıl sonra daha küçük bir yapılanma olmayı amaçlıyor. Firmanın CEO’su Ola Kaellenius’a nazaran Mercedes-Benz, yazılım tabanlı sistemlere odaklanacak.

Daimler küçülüyor

daimler elektrikli arabalara geciste kuculecek 0 SXWCOsfJ

Kaellenius, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamisima “Gelecek beş yılda daha küçük bir firma haline geleceğiz. Güç ünitesi konusunda endüstriyel ayak izimizde temel değişiklikler olacak.” dedi. 

Daimler CEO’su bu durumun sebebini de daha az işe gereksinim duyulması olarak açıklisimı. Bir elektrikli arabain motorunda ve bataryasında sadece 200 kesim bulunurken, klasik içten yanmalı motorlarda bu adetnın 1400’e çıktığını söyleyen Kaellenius, fosil yakıtlardan uzaklaştıkça verimliliğin arttığını ve kaynakların özgür kaldığını ifisime etti.

CEO ayrıyeten bu geçiş devrinde çok adetda yeni yazılım mühendisi, batarya kimyası uzmanı ve elektriklenme uzmanı istihdam ettiklerini de kelamlarına ekledi. Böylelikle Daimler daha çevreci ve sürdürülebilir lüksün öne çıktığı periyoda de ahenk sağlayacak.

Daha çevreci lüks araçlar

daimler elektrikli arabalara geciste kuculecek 1 FP3UmRj4

Kaellenius, Dünya üzerindeki ayak izlerinin daha küçük olmasının gerekliliğine dair akıllarında hiçbir kuşku olmadığını söyledi. CEO’ya nazaran çağdaş lüks arabalerin vaat ettiği şeylerden biri de bu.

Mercedes-Benz, Formula 1 ekibinin uzmanlığını EQXX isimlı elektrikli otomobil modelleri için kullanıyor. Bu araç, epey uzun uzaklıkları tek şarjla aşabilecek ve firmaya nazaran arabanın emeli da en efektif elektrikli araba haline gelmek olacak. 

Firma ayrıyeten yeni periyotta kullanıcılarının kendi dijital servislerini kullanmasını istiyor. Böylelikle firma, 2024 yılında yayınlayacağı otomobil işletim sisteminden ek gelir elde etmeyi de amaçlıyor. İşletim sistemi aracılığıyla otonom sürüş hizmeti, sürüş yardım özelliği üzere eserler satarak ek gelir elde edecekler.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Daimler, Elektrikli Arabalara Geçişte Küçülecek