“Daha Bitmedi!”: İşte Altın Fiyatı İçin Aylık ve Yıllık Tahminler

daha bitmedi iste altin fiyati icin aylik ve yillik tahminler ulQcCpt8

Bir fon yöneticisine göre, yakın zamandaki düşük performansı nedeniyle altın’dan vazgeçen yatırımcılar, değerli metalin son iki yılda fiyat hareketine yeterince dikkat etmedi. Adrian Day Asset Management başkanı Adrian Day’a göre, altın fiyatı için şimdi parlama zamanı.

Adrian Day: Altın’ın güneşte geçirdiği zaman bitmedi

Adrian Day Asset Management başkanı Adrian Day, Kitco News ile yakın zamanda yaptığı bir telefon röportajında, ivme biraz azalmış olsa bile, altın’ın güneşte geçirdiği zamanın bitmediğini söyledi.  Adrian Day, değerli metalin şimdi çekici bir varlık olmaya devam ettiğini söylüyor. Adrian Day, pazarın yeni bir döngüsel düşük seviyeye yakın olmasını beklediğini de sözlerine ekliyor. Adrian Day konuya yönelik şunları söylüyor:

Bir yıllık, üç yıllık ve hatta altı aylık görünümü çıkarırsanız, altın konusunda son derece pozitifim.

daha bitmedi iste altin fiyati icin aylik ve yillik tahminler 0 sdEJGqRy

Adrian Day: Son fiyat hareketine çok daha geniş bir bağlamda bakmalısınız

Altın fiyatları geçen hafta 10 ayın en düşük seviyesini gördükten sonra ONS başına 1.700 doların üzerinde desteği tutmaya devam ederken bu yorumlar geliyor. Altın fiyatı, Ağustos ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyelerinden %15’ten fazla düşmesine rağmen Adrian Day, yatırımcıların son fiyat hareketine çok daha geniş bir bağlamda bakmaları gerektiğini söyledi. Adrian Day altın’ın konsolidasyonunun, fiyatların bir yıl önce görülen düşük seviyelerden yaklaşık %40 artmasının ardından geldiğini belirtti. Adrian Day konuya yönelik şunları açıklamalarına şunları ekliyor:

Açıkçası, bu konsolidasyonun bu kadar uzun sürmesinin nedeni, sadece geçen yılki hareketin bu kadar olağanüstü olmasından kaynaklanıyor. Bu patlamayı yaşadınız, bizi trend çizgisinin çok üstüne çıkardı ve her türlü nedenden ötürü her türden alıcıyı çekti. Negatif bir duygu dönemindeyken, herkes satmak için nedenler arar. Olumlu duyguların olduğu bir dönemde kimse olumsuza bakmıyor.

Adrian Day: Duyarlılık bir kez daha altın fiyatı lehine olabilir

Altın piyasasının yakın vadede aşağı doğru hareket etmesi için hala yer varken Adrian Day, piyasanın dibe yaklaştığından ve satıcıların kendilerini tükettiğinden şüphelendiğini söyledi. Adrian Day, enflasyon baskıları arttığında ve reel faiz oranlarını düşük ve negatif bölgede tuttukça, duyarlılığın bir kez daha altın’ın lehine değişebileceğini de sözlerine ekledi. Adrian Day, 10 yıllık nominal getirilerdeki artışın yakında ABD ekonomisine zarar vereceğini kaydetti. Adrian Day konuya yönelik şunları açıklamalarına şunları ekliyor:

Bence FED’in çok hızlı hareket eden oranlardan bahsetmeye başlayacağı noktaya çok yaklaştık.

daha bitmedi iste altin fiyati icin aylik ve yillik tahminler 1 F7nj7q4n

Adrian Day: Düşük faiz ortamı altın için olumlu

Adrian Day, ABD merkez bankasının artan hükümet borcu nedeniyle faiz oranlarını yükseltmeyi veya tahvil getirilerinin çok daha fazla yükselmesine izin veremeyeceğini de sözlerine ekledi. Adrian Day’in konuya yönelik şu açıklamaları dikkat çekiciydi:

Bugün federal hükümete bakarsanız, federal makbuzların yalnızca %10’u faiz ödemelerine gidecek. Bu, tarihteki en düşük oranlar. Eğer 10 yıllık getiri, tarihsel bazda hala düşük olan %2,5’e kadar çıkarsa, bu faiz ödemeleri aşağı yukarı iki katına çıkar. Orası iyi bir yer değil.

Adrian Day, düşük faiz ortamının altın için olumlu olmasının yanı sıra, finans sistemindeki daha fazla likiditenin kıymetli madene uzun vadeli destek de sağlayacağını söyledi. Geçen hafta Kongre ve ABD Başkanı Joe Biden, tüketiciler için 1.400 ABD doları içeren 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini onayladı. Adrian Day, finans piyasalarının ekonominin açıldığı yılın ilerleyen dönemlerinde çok daha fazla likidite göreceğini ve insanların pandemi sırasında biriktirdikleri parayı işe dönmeye ve harcamaya başladığını ekledi.

Sıradaki içerik:

“Daha Bitmedi!”: İşte Altın Fiyatı İçin Aylık ve Yıllık Tahminler