Cyberpunk 2077’de Bir Matrix Göndermesi Yer Alıyor

cyberpunk 2077de bir matrix gondermesi yer aliyor Mkq16N2H

Uzun vakittir piyasaya sürülmesi beklenen ve sonunda oyuncularla buluşan Cyberpunk 2077 çıktığı andan beri hem oynanmaya hem de Twitch ve gibisi yayın platformlarında çok fazla izlenmeye devam ediyor. Ziyadesiyle ilgi gören ve birçok oyuncunun anında akın ettiği Cyberpunk 2077’nin kafalangıç kısımlarında (Prologue) ufak lakin zekice bir gönderme olduğu ayrım edildi. Spoiler ikazımızı aslında yapmıştık fakat tekrar de hatırlatmakta yarar var.

Keanu Reeves’in de rol aldığı Cyberpunk 2077’de, ünlü aktörün yer aldığı diğer bir sinemaya gönderme yapılıyor. Aslında buna easter egg de (sürpriz yumurta) denebilir fakat geliştirici grup bu göndermeyi epey ince ve zekice yapmış, hasebiyle birinci adımda ayrım etmek pek mümkün olmayabiliyor. Bu gönderme bizleri Keanu Reeves’in Neo olduğu vakitlere götürüyor.

Kırmızı hap mı mavi hap mı?

cyberpunk 2077de bir matrix gondermesi yer aliyor 0

Şayet Matrix serisini izlediyseniz yahut hakkında birtakım şeyler duyduysanız, kırmızı ve mavi hap olayının ne olduğuna biraz hakimsinizdir. Şayet değilseniz bile merak etmeyin, açıklayacağız. The Matrix sinemasında Neo (Keanu Reeves), Morpheus (Laurence Fishburne) ile birinci sefer karşılaştığında Morpheus ona şu kelamları sarf etmişti:

Mavi hapı alırsan, bu kıssa sona erer, yatağında uyanırsın ve istediğin her neyse ona inanırsın. Kırmızı hapı alırsan Mükemmeller Diyarı’nda kalırsın. Ben de sana tavşan deliğinin ne kisimar derine gittiğini gösterebilirim. Unutma: Sana visimettiğim tek şey gerçek. Daha fazlası değil.”

Özetlemek gerekirse Morpheus burisima Neo’ya iki seçeneği olduğunu söylüyor. Ya mavi hapı alıp cehalet içerisinde huzurlu bir halde yaşayacak, ya da kırmızı hapı alıp kaosun içerisine atılacak. Bu iki seçenek ortasında bir seçim yapması gereken Neo’nun hangi hapı seçtiğini izleyenler esasen biliyor, biz oyuna geri dönelim. Spoiler geliyor!

Sakin kalmak mı, şeytanı ortaya çıkarmak mı?

cyberpunk 2077de bir matrix gondermesi yer aliyor 1 bHm4Trvz

Cyberpunk 2077’de ana karakterimiz V, başına bir mermi yiyor. Biyoçip sayesinde mucizevi bir formda kurtulmayı kafaaran V, daha sonrasında kendi başı içerisinde Johnny Silverhand’in (Keanu Reeves) anılarını görmeye başlıyor. Orta sıra halüsinasyonlarla Johnny’i gören V, öykünün ana karakterlerinden biri olan Misty tarafından odasına götürülüyor ve burada Misty, V’ye iki seçenek veriyor: Kırmızı hap mı, mavi hap mı?

Misty, V’yi odasına götürdükten sonra ona iki ayrımlı hap kutusu veriyor. Bu hap kutularından biri mavi, oburu ise kırmızı, tıpkı Matrix’te gördüğümüz üzere. Mavi hap, V’yi rahatlatacak ve Johnny’nin onun zihninde canlanmasını bir nebze engelleyecek. Kırmızı hap ise tam karşıtı bir tesir yaratacak ve tabiri caizse şeytanı salacak.

cyberpunk 2077de bir matrix gondermesi yer aliyor 2 7svHaCeX

Misty odisiman çıktıktan sonra Johnny Silverhand bir anda odaya geliyor ve V ile konuşmaya kafalıyor. Bu sırisima V’nin tek yapması gereken mavi hapları almak ve Johnny’i yok etmek. Johnny ise V’nin hapları almasını engellemek ve onu öldürmek istiyor lakin kıssa ilerledikçe bu iki karakter birbirine daha çok bağlı hale gelecek ve iki taraf da şeytanı ortaya çıkarmayı tercih edecek.

Keanu Reeves’in oynadığı karakterin kırmızı ve mavi haplara bağlı olarak ortaya çıkması epey güzel bir gönderme olmuş. Küçük bir ayrıntı olsa da zekice olan bu gönderme, Keanu Reeves’in şu anda olduğu mekane gelmesine ziyadesiyle yardımcı olan rolüne hürmet niteliğindeki bu gönderme, birinci bakışta ayrım edilmese de daha sonra anlaşılabiliyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Cyberpunk 2077’de Bir Matrix Göndermesi Yer Alıyor