Cyberpunk 2077’de Atatürk’e Hakarete Dönen Çeviri Kusuru

cyberpunk 2077de ataturke hakarete donen ceviri kusuru VwrtPIj1

Cyberpunk 2077, çıktığı birinci andan itibaren tüm dünyada büyük bir ilgiyle karşılaştı. Çok uzun müddettir beklenen ve rekorlar kıran bir oyun olmasına karşın pek çok kusur sebebiyle eleştiriliyor. Bu tenkitler genel olarak oyunun içerisinde alan yer alanik problemler olurken, bazen çevirilerde de büyük yanılgılar yaşanabiliyor.

cyberpunk 2077de ataturke hakarete donen ceviri kusuru 0 fHM2HArO

Cyberpunk 2077’nin Türkçe çevirisini yapan 23 Studios, oyunun içinde yer mekan Ulu Başkan Mustafa Kemal Atatürk‘ün ünlü kelamı “İstikbal Göklerdedir“de çok büyük bir yanılgı yaptı. Türk Twitch yayıncısı Tuğkan Gönültaş’ın ortaya çıkardığı çeviri kusuruna nazaran, Elektropunk kümesinin bir ismi olan “İstikbal Gö*lerdedir” tabirinin yer aldığı görüldü. Ayrıyeten bu kümenin görselinin de Atatürk’ün bir fotoğrafıyla ziyadesiyle benzerlik taşıdığı görülüyor.

cyberpunk 2077de ataturke hakarete donen ceviri kusuru 1

Çeviri firması 23 Studios’tan bir açıklama geldi

Oyunun İngilizce versiyonunda “Perilious Futur” isminin yer aldığını görüyoruz. Yani bu kusurun CD Projekt RED‘den değil, direkt çeviri firmasından yapıldığı anlaşılıyor. 23 Studios, Instagram hesabından ise şu açıklamaları yaptı:

“Sevgili oyunseverler, Cyberpunk 2077’de yer alan ve Ulu Başkan Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret olarak algılanan çevirinin düzeltilmesi için başka çeşitli kusur düzeltmelerinin de olduğu bir yama zati hazırlanmıştı. Bu yama yayına girdiğinde metin oyundan kaldırılacaktır. Gözümüzden kaçan bu kusur için herkesten özür diliyoruz. Kamuoyuna hürmetle ilanlur.”

cyberpunk 2077de ataturke hakarete donen ceviri kusuru 2

CD Projekt RED’den bir açıklama bekleniyor

Sorun her ne kadar çeviri kaynaklıymış üzere görünse de ülkemizin ulusal pahalarını etkileyen bu büyük kusur konusunda Cyberpunk 2077’nin geliştiricisi ve yayıncısı CD Projekt RED’in de bir açıklama yapmasını bekliyoruz. Ayrıyeten en yakın vakitte gelecek güncellemeyle bu kabul edilemez yanılgının giderilmesini bekliyoruz. Yeni gelişmeler epey sizleri haberdar edeceğiz.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Cyberpunk 2077’de Atatürk’e Hakarete Dönen Çeviri Kusuru