Cyberpunk 2077, Geliştirme Maliyetini Çıkardı

cyberpunk 2077 gelistirme maliyetini cikardi CHzseSdB

2012 yılında duyurulan ve ilansunun üstünden geçen 8 yılın akabinde en nihayetinde oyuncularıyla buluşan Cyberpunk 2077, çıktığı gün tabiri caizse bir izdihama sebep oldu. Oyun, PC tarihinde en başarılı çıkış yapan oyun olmayı kafaardı. Oyun, Steam’de eş vakitli oyuncu sayısında 1 milyonu aşmayı kafaardı.

Ayrıyeten oyunun geliştirici stüdyosu CD PROJEKT RED’in üst kuruluşu CD PROJEKT, oyunun satış başarısıyla ilgili bir açıklama yaptı. CD PROJEKT, cuma günü yayınlisimığı açıklamisima oyunun dijitaldeki ön sipariş satışlarının, oyunun geliştirme maliyetini ve bu yılki reklam masraflarını karşıladığını söyledi.

Cyberpunk 2077’nin satış başarısı

cyberpunk 2077 gelistirme maliyetini cikardi 0

CD PROJEKT, perşembe günü Twitter’dan yaptığı bir paylaşımda Cyberpunk 2077 ön siparişinin 8 milyonu geçtiğini açıklamıştı. Bu ön siparişlerin dörtte üçü, stüdyonun daha fazla kâr marjına sahip olduğu oyunun dijital kopyası için verilen ön siparişlerdi. Şirket, yeniden yapılan açıklamada oyunun Steam satışlarının 50 milyon doları 2 hafta evvel geçtiği lisana getirildi.

Natürel elde edilen bu harikulade satış başarısı, yalnızca stüdyoyu değil tıpkı vakitte oyunun geliştirme evresinde alan yer çalışanları da sevindirdi. Şirket, 2020 yılında elde edilen kârın %10’unun çalışanlara dağıtılacağını duyurmuştu ki bu stratejiyi geçtiğimiz yıllarda de uygulamıştı. Cyberpunk 2077’nin finansal kafaarısını daha geniş ölçekli olarak 2021 yılındaki geliştirici raporunda görebileceğiz.

CD PROJEKT’in yüzünün her yerde de gülmediğinden de bahsetmiştik. Cyberpunk 2077’nin harikulâde satış kafaarısına karşın şirketin payları düşüş yaşamaya devam ediyor. Sizlere kasım ayında aktardığımız bir haberimizde şirketin paylarının düştüğünü söylemiştik. Oyunun çıkışı da bunu değiştirmiş üzere durmuyor. O haberi yaptığımız şirketin pay fiyatı 335,40 Polonyo Zlotisi’ydi. Borsaların kapandığı 11 Aralık’taki fiyatı ise 320,50 Polonya Zlotisi olarak görünüyor.

Sıradaki içerik:

Cyberpunk 2077, Geliştirme Maliyetini Çıkardı