Genel

Curiosity’nin Mars’taki 1 yılını gösteren 4K görüntü

NASA’nın ünlü müşahede aracı Curiosity,  bu yıl prestijiyle Mars’taki sekizinci yılını geride bırakmış durumda. Kendisinden beklenenlerin üzerine çıkmayı başaran emektar gezgin, Kızıl Gezegen’in engebeli yerlerinde dur durak bilmeden ilerlemeye devam ediyor. Curiosity’nin son bir yıl içerisinde yaptıklarını, üstteki görüntüde 4K kaliteyle izleyebilirsiniz.

Görüntüyü hazırlayan Curiosityandbeyond isimli kanal, NASA’nın yayınladığı işlenmemiş fotoğrafları yapay zeka teknolojilerinden yararlanarak upscale etmiş ve renk düzeltmeleri uygulamış. Yapay zekanın fotoğrafları netleştirme manasında çok âlâ bir iş çıkardığını söyleyebiliriz, renkler ise tam olarak gerçeği yansıtmasa da epey düzgün görünüyor.

Curiosity’nin Mars’taki en büyük yardımcısı robotik kolu. Görüntüde da görüldüğü üzere Curiosity araştırmalarının birçoklarını bu robotik kolu kullanarak yapıyor. Kolun üzerinde spektrometre, lens görüntüleyici ve darbeli matkap üzere ekipmanlar yer alıyor. NASA araştırmacıları Curiosity’nin bu ekipmanlarını kullanarak Mars’ın toprağını ve taşlarını ayrıntılı bir biçimde inceleme fırsatı yakalıyor.

6 Ağustos 2012’de Kızıl Gezegen’in yüzeyine iniş yapan Curiosity, geride bıraktığımız sekiz yıl içerisinde çok değerli bilimsel keşiflere imza attı. Bunların ortasında Mars’ta metan gazının keşfedilmesiyle hayat izlerine ulaşılması ve gezegenin yüzeyinde geçmişte sıvı halde su bulunduğuna dair ispatlar elde edilmesi üzere inanılmaz keşifler yer alıyor.

Curiosity, InSight ile bir arada şu anda Mars yüzeyinde etkin bir formda vazife yapan iki uzay aracından birisi. Lakin şu anda hem NASA’nın hem de Çin’in yeni gezginleri Mars yolunda. Perseverance ve Huoxing-1 (Göklere Sorular-1) isimli uzay araçları Şubat 2021’de Kızıl Gezegen’e iniş yapmayı deneyecek.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu