Cumhurbaşkanından Yeni Toplumsal Medya Düzenlemesi Açıklaması

cumhurbaskanindan yeni toplumsal medya duzenlemesi aciklamasi 9svWDj5k

TRT World Forum’a bir görüntü bildiri ile iştirak gösteren Cumhurkafakanı Recep Tayyip Erdoğan, “Dijitalleşme, özgürlüğün alanını genişletirken yeni isimaletsizliklere, haksızlıklara, yeni ötekileştirmelere yol açmamalıdır.” dedi ve toplumsal medya ile ilgili değerli açıklamalarda bulundu.

“Sosyal medya, sınırsız özgürlük başlığı altında büsbütün kontrolsüz bir alan oluşturularak mağduriyetlerin oluşmasına sebebiyet veriliyor.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, cürüm işleyenin yanına kar kaldığı bir nizamın özgürlük olamayacağını ifisime etti ve kelamlarına şu halde devam etti:

“Sosyal medya şirketleri yeterli niyetli gayretlerimize istekli takviye vermezlerse…”

cumhurbaskanindan yeni toplumsal medya duzenlemesi aciklamasi 0 zhitXCuI

“Devletlerin vatandaşlarını korumak için attığı yeterli niyetli isimımlar özgürlüklere müdahale parantezine alınıp akim bırakılmaya çalışılıyor. Toplumsal medya şirketleri âlâ niyetli gayretlerimize istekli takviye vermezlerse Türkiye her kuralda vatandaşının hukukunu müdafaayı sürdürecek.

Geçtiğimiz temmuz ayında meclisten geçerek maddeleşen ve 1 Ekim 2020 prestijiyle da yürürlüğe giren toplumsal medya yasası, Türkiye’de 1 milyondan fazla faal kullanıcısı bulunan toplumsal medya platformlarına Türkiye’de temsilci bulundurma üzere birtakım yükümlülükler getiriyordu. Toplumsal medya yasası ile ilgili tüm ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

Toplumsal medya yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte birinci ceza ise geçtiğimiz ayın başlarında kesildi. Yasa yürürlüğe girmesine karşın Türkiye’de bir temsilci bildirmeyen YouTube, Twitter, TikTok ve Instagram, 10 milyon TL para cezasına çarptırıldı.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Cumhurbaşkanından Yeni Toplumsal Medya Düzenlemesi Açıklaması