Crysis Remasted’ı Korsandan Müdafaanın Bedeli: 140 Bin Euro

crysis remastedi korsandan mudafaanin bedeli 140 bin euro lqIldKzF

Pek çok PC oyuncusu, oyun stüdyolarının Denuvo Software Solutions GmbH tarafından geliştirilen bir anti-kurcalama (anti-tamper) teknolojisi ve dijital haklar idaresi şeması olan Denuvo’yu crackli oyunlardan kaldırmak için neden bir yıl beklediğini merak ediyordu ki fidye yazılımı çetesi Egregor, Ekim 2020’de Crytek‘in dahili ağlarından elde ettiği datalar ile bu sorunun cevapını verdi.

Crysis 2 Remastered ve Crysis 3 Remastered’ı ortaya çıkarak evraklara nazaran Crytek, Crysis Remasted’da Denuvo’yu kullanabilmek için geliştiricisine bir yıl için 140.000 euro (yaklaşık 1.327.771 TL) ödemek durumunda kalmış. Üstelik iki şirket ortasındaki muahedeye nazaran oyun, birinci çıkış tarihinden evvel piyasaya sürülmesi halinde fiyat 126 bin euroya düşecekti ki bu tarih, 31 Mart 2021’di.

crysis remastedi korsandan mudafaanin bedeli 140 bin euro 0 LnjPB3XZ

Mutabakata nazaran birinci yıl tamamlandığında Crytek, Denuvo’ya her ay 2.000 euro ödemeye devam edecek. Ayrıyeten 30 günlük süreçte 500.000 eşsiz aktivasyon görülen eserler için 60.000 euro ek ödeme de yapılacak. Bunlara da ek olarak Crytek, her vitrin için ek 10 bin euro ödeyecek.

Crytek’in bu kadar fazla ek ödemeye karşın Denuvo’yu kullanmakta kararlı olmasının nedeni, şirketin sunduğu kapsamlı “korsanlık” takviyesi. Ortaya çıkan dokümanlara nazaran Denuvo, korsan yayınları daima olarak tarıyor ve hem geliştiricilere hem de yayıncılara bilgi sağlıyor. Denuvo, manuel korsan yayın takibi hizmeti de sunuyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Crysis Remasted’ı Korsandan Müdafaanın Bedeli: 140 Bin Euro