Çinli şirketler de kuantum telefon pazarına giriyor

cinli sirketler de kuantum telefon pazarina giriyor

cinli sirketler de kuantum telefon pazarina giriyor 0 Mwuev3eY

Çinli cep telefonu operatörü China Telecom, inançlı kuantum aramalarını destekleyen bir akıllı telefon projesi üzerinde Guodun Quantum ile birlikte çalışıyor. Aygıt değişik bir formda, kitlesel tüketiciyi maksat alacak. Kuantum teknolojisini destekleyen akıllı telefonun bu yıl sonunda yahut 2021 başında piyasaya sürmeye hazırlandığı belirtiliyor.

Analistler, yaklaşan aygıtın akıllı telefon pazarında ihtilal yaratma potansiyeline sahip olduğu konusunda hemfikir. Öteki taraftan ise Çin’in 5G’ye büsbütün hakim olmadan kuantum bağlantısını kullanmaya başlaması halinde, telekomünikasyon pazarında oyunun kurallarını büsbütün değiştireceğine inanılıyor.

cinli sirketler de kuantum telefon pazarina giriyor 1 ODsGIPIa

Yeni bir segment geliştiriliyor

Bununla birlikte, pratikte işler daha yavan olabilir. Bir kuantum telefon, sıradan kullanıcılara, olağan aygıtlara kıyasla radikal bir formda yeni bir şey sunmayacaktır. Muhtemelen, yalnızca daha yüksek bir muhafaza derecesinden bahsediyoruz. Aslında Samsung, Galaxy A Quantum 5G isimli benzeri bir eseri çoktan piyasaya sürmüş durumda. Bu aygıt, teorik olarak kullanıcı datalarının güvenliğini kıymetli ölçüde artıran bir rastgele kuantum sayı üreteci ile birlikte geliyor.

Yeni China Telecom akıllı telefonunun yerleşik bir kuantum şifreleme anahtarı alması mümkün. Bu sayede kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra hücresel terminal kullanıcıları büsbütün anonim olarak data alışverişi yapabilecekler. Elbette mevcut 4G ve 5G ağları epeyce yüksek düzeyde saklılık sağlıyor. Bununla paralel olarak China Telecom’un epeyce umut veren bir segment geliştirmeye başladığı söylenebilir. Çünkü kısa vadede, bağlantı kanallarının kuantum şifrelemesi Web’de mutlak güvenlik arayan birçok kullanıcıyı cezbedecek noktalara gelebilir.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Çinli şirketler de kuantum telefon pazarına giriyor