Çinli Sinovac aşısı ülkemize geldi, aşılamalar başlıyor

cinli sinovac asisi ulkemize geldi asilamalar basliyor SAEy6PzZ

cinli sinovac asisi ulkemize geldi asilamalar basliyor 0

Mart ayı başından bu yana dünyayı kasıp kavuran Covid-19 salgınından kurtulmak için dünya çapında 200’den fazla aşı geliştiriliyor. Bunların en öne çıkanı Pfizer-BionTech, Moderna, Sputnik V ve Sinovac olmuştu.

Sinovac aşıları geldi

Pfizer-BionTech, Moderna, Sputnik üzere aşıların üretim kapasitesi başlangıçta biraz hudutlu kaldı. Daha çok kendi ülkelerini birinci sıraya aldıkları için de birinci aylarda bize bir kaç milyon doz aşı gelebilecek. Bu noktada Sinovac biraz daha öne çıkıyor.  

Çin tarafından inaktif virüsler temel alınarak geliştirilen Sinovac aşısı biraz daha geniş bir üretim kapasitesine sahip. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca birinci partide 50 milyon aşı satın alındığını söylemişti. Kişi başı iki doz olduğu için 25 milyon kişi aşılanabilecek.

Bugün sabah itibariyle Çinli Sinovac aşısının birinci partisini taşıyan uçak İstanbul Havalimanına indi. Aşılar için 14 günlük bir denetim süreci olacak. Sonrasında sıhhat çalışanları öncelikli olmak üzere aşılamalar başlayacak. Sıhhat Bakanı’nın bugün saat 19.00’da açıklama yapması bekleniyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Çinli Sinovac aşısı ülkemize geldi, aşılamalar başlıyor