Çinli koronavirüs aşısını olmak istemeyenler, eczanelerden öbür aşıları alabilecek

cinli koronavirus asisini olmak istemeyenler eczanelerden obur asilari alabilecek JwEkGE8F

cinli koronavirus asisini olmak istemeyenler eczanelerden obur asilari alabilecek 0 lyXiJ7zH

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Sabah gazetesi köşe müellifi Okan Müderrisoğlu’na konuştu. Diğer aşıların eczanelerden satışına müsaade verilebileceğini açıkladı.

Bakan Koca, “Çin daha fazla talebimizi karşılayamadı. Aşısına güveniyor. Kendi muhtaçlığını ve dış talebi yönettiğini söylüyor. Öteki aşılarla ilgili de iş birliğimiz devam ediyor. Bulabildiğimiz başka aşıyı getirteceğiz. Ruhsatını almış bir aşı, müracaat sonrası Türkiye’de de test ve onaydan geçerse, eczaneden satışına müsaade verebiliriz.” dedi. Buna nazaran Halk Sıhhati ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu (TİTCK) Laboratuvarları tarafından onay alan öbür koronavirüs aşıları, eczanelerde satılabilecek.

T.C. Sıhhat Bakanlığı, Sinovac ismindeki Çinli şirket tarafından üretilen Coronavac aşısından 50 milyon doz sipariş verdi. Türkiye, Brezilya, Endonezya ve Şili’den öteki Sinovac’tan aşı siparişi veren ülke bulunmuyor. Bu durum halkta güvensizliğe yol açtı.

Sinovac aşısının 3. faz denemeleri Türkiye’de yapılıyor. Ülkemizde yaklaşık 2 bin gönüllüye aşı uygulandı. Bu 2 bin kişinin bir kısmına gerçek aşı, bir kısmına de plasebo (psikolojik iyileşme) tesirini incelemek için boş aşı uygulandı. Gönüllülerden 12 kişi, aşı olduktan sonra koronavirüse yakalandı. Bu şahıslara gerçek aşı mı plasebo aşısı mı uygulandığı şimdi bilinmiyor. Bu sayı 40’a ulaştığında hangilerine gerçek aşı yapıldığı araştırılacak.

Kaynakça https://www.sabah.com.tr/yazarlar/muderrisoglu/2020/12/06/asiya-kolay-erisim-yaygin-uygulama https://www.haberturk.com/yazarlar/kubra-par-2561/2893451-cin-asisi-haberturke-girdi

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Çinli koronavirüs aşısını olmak istemeyenler, eczanelerden öbür aşıları alabilecek