Çinli koronavirüs aşısı Sinovac’ın Türkiye’deki 3. faz erken sonuçları açıklandı

cinli koronavirus asisi sinovacin turkiyedeki 3 faz erken sonuclari aciklandi y1ELOOIS

cinli koronavirus asisi sinovacin turkiyedeki 3 faz erken sonuclari aciklandi 0 Snq7mJHn

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, bugün gerçekleştirilen Bilim Şurası toplantısı sonrasında Türkiye’deki aşı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Çinli Sinovac şirketinin koronavirüs aşısının Türkiye’ye geliş tarihini ve Türkiye’deki 3. faz çalışmalarının erken sonuçlarını açıkladı.

cinli koronavirus asisi sinovacin turkiyedeki 3 faz erken sonuclari aciklandi 1 ml9Ed66D

Çinli Sinovac şirketinin Coronavac isimli koronavirüs aşısının deneme çalışmaları Türkiye’de yapıldı. 3. faz basamağındaki denemelerin erken sonucu yayınlandı. Türkiye’de 3. faz çalışmaları kapsamında 3457 gönüllüye iki doz aşı uygulandı. Aşı olan bireylerden her 2 bireye gerçek aşı uygulanırken, 1 şahsa plasebo (boş aşı) uygulandı.

İkinci dozu olan ve ortadan 14 gün geçen 1322 kişi üzerinden aşının aktifliği araştırıldı. 1322 şahıstan 29 kişi koronavirüse yakalandı. Bu 29 şahıstan 3’üne gerçek aşı, 26’sına boş aşı uygulanmış. Gerçek aşıyı olup koronavirüs testi olumlu çıkan 3 kişi sıhhat çalışanıydı ve hastalığı hafif bir halde atlattı.

Yapılan aşı aktifliği hesaplamasına nazaran aşının yüzde 91,25 oranında tesirli olduğu açıklandı.

Aşının yan tesirleri

Aşı olan bir şahısta alerjik enfeksiyon görüldü. Öbür gönüllülerde ise ufak yan tesirler gözlemlendi. Birinci doz uygulama sonrası en sık görülen yan tesirlerin yüzde 4,7 sıklıkla yorgunluk ve yüzde 3,9 sıklıkla baş ağrısı oldu. Lokal tesirlerin ise aşı bölgesinde ağrı (yüzde 1,9) olduğu gözlemlendi.

İkinci doz sonrası sık görülen yan tesirlerin ise yüzde 2,5 oranda yorgunluk, yüzde 2,3 baş ağrısı ve yüzde 0,5 aşı bölgesinde ağrı olduğu belirlendi.

cinli koronavirus asisi sinovacin turkiyedeki 3 faz erken sonuclari aciklandi 2 lA58GHCy

Aşılar Pazar günü Türkiye’ye geliyor

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, “Çin makamları da Türkiye’ye gönderilecek aşı dozları için onay süreçlerini tamamladılar. Aşılarımız bir aksilik olmazsa pazarı pazartesiye bağlayan gece yola çıkıyor. İnancımız bize her darlıktan sonra bir genişlik olduğunu söylüyor.” dedi. Aşılar 28 Aralık’ta Türkiye’ye gelecek.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Çinli koronavirüs aşısı Sinovac’ın Türkiye’deki 3. faz erken sonuçları açıklandı