Donanım

Çinli HSMC dökümcüsü kepenk kapatıyor

cinli hsmc dokumcusu kepenk kapatiyor 0 4dmVWQ1e

ABD’nin Çinli firmalara uyguladığı ağır ambargolar sermayesi ve gücü kâfi olmayan teşebbüslerin çökmesine neden oluyor. Çin’in yükselen yıldızı pozisyonundaki HSMC dökümcüsü iflas bayrağını çekti.

HSMC nedir?

Wuhan Hongxin Semiconductor Manufacturing Company olarak da bilinen HSMC isimlendirme itibariyle TSMC’nin Çinli versiyonu üzere bir hava uyandırıyor. Aslında yanılmış sayılmayız çünkü TSMC başta olmak üzere pek çok yonga devinden yüksek maaşlarla mühendisleri transfer etti ve bu yakın periyotta tartışma konusu da oldu.

HSMC teşebbüsü Çin’de gelecek vadeden ve hükümetin yüksek finansal dayanaklar sağladığı firmaların başında geliyor. 20 milyar dolar kredinin yanında pek çok yatırımcıdan hibe sağlayarak 14nm-7nm yonga üretimi için tesisler kurmuştu.

cinli hsmc dokumcusu kepenk kapatiyor 1

Bununla birlikte ABD ambargosundan çekinen firmaların TSMC ve Samsung üzere garanti firmalara yönelmesi HSMC’nin elini zayıflattı. Pandeminin birinci merkezi içerisinde olması nedeniyle de bir mühlet faaliyetlerine orta verdi. Öteki taraftan TSMC üzere devasa yatırımlar yapan firmalara yanıt verememesi de işin tuzu biberi oldu. Hal bu türlü olunca sermaye de tükendi.

HSMC yöneticileri yatırımcıların artık finans sağlayamaması üzerinde operasyonları durdurduklarını duyurdu. Oluşan mali kriz sonrasında da firma Hubei eyalet idaresine devredildi. Bundan sonra eyalet idaresi altında yine çalışmalarına başlayacak lakin yeni devirde çok da umut beslenmiyor. Bu gelişmenin akabinde Çin’in bilhassa döküm alanında küresel rakiplere yanıt verebilecek bir gücü kalmadı diyebiliriz çünkü başka bir döküm devi SMIC de ABD’nin kara listesinde yer alıyor.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu