Genel

Çin’in yüksek bütçeli bilim kurgu sineması The Wandering Earth’in devamı geliyor

cinin yuksek butceli bilim kurgu sinemasi the wandering earthin devami geliyor 0 dsqhPu9e

Çin sinemalarına damgasını vuran yüksek bütçeli bilim kurgu sineması The Wandering Earth‘ün devamı geliyor. Bugün yapılan resmi açıklamaya nazaran devam sineması için çalışmalar resmen başladı. Çinli üretimciler yeni sinemanın 2023’ün başlarında yayınlanacağını duyurdu.

The Wandering Earth II’nin direktör koltuğunda, birinci sinemanın de başındaki isim olan Guo Fan yer alacak. Sinemanın temel aldığı birebir isimli kitabın müellifi Liu Cixin ise devam sinemasında de yönetici üretimci rolüne devam edecek.

2019 yılında yayınlanan The Wandering Earth sineması bilhassa Çin’de büyük yankı uyandırmıştı. Son yıllarda büyük atılım gösteren Çin sinemasının birinci yüksek bütçeli bilim kurgu üretimi olarak dikkat çeken The Wandering Earth, yalnızca Çin’de 4,68 milyar yuan (710 milyon dolar) hasılat yaparak dayanılmaz bir muvaffakiyete imza attı. Şu anda Çin’de en çok hasılat yapan üçüncü sinema pozisyonunda bulunuyor.

The Wandering Earth’ün dünya genelindeki yayın haklarını ise Netflix satın almıştı. Şu anda Türkiye de dahil olmak üzere tüm dünyada sinema Netflix üzerinden izlenebiliyor.

The Wandering Earth, yıldızımız Güneş’in kararlılığını kaybettiği apokaliptik bir gelecekte geçiyor. Sinemada belirtilen öngörülere nazaran rastgele bir tedbir alınmaması durumunda Güneş yalnızca 100 yıl içerisinde Dünya’yı yutacak. 300 yıl içerisindeyse tüm Güneş Sistemi’nin sonu gelecek. Bu sorunla yüzleşmek için Çin hükümeti liderliğinde bir ortaya gelen dünya başkanlarıysa farklı bir tahlil önerisi ortaya atıyor: Devasa iticilerle Dünya’yı öteki bir güneş sistemine taşımak.

Kitabın muharriri Liu Cixin daha çok bildiğiniz üzere Üç Cisim Sorunu (The Three Body Problem) serisiyle tanınıyor. Çin bilim kurgu edebiyatının en değerli ismi olan Liu Cixin, Üç Cisim Sorunu serisiyle 2015’te Hugo mükafatını almış ve bunu başaran birinci Asyalı müellif olmuştu. Üç Cisim Sorunu’nun şu anda Netflix tarafından bir uyarlama dizisi çekiliyor.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu