Genel

Çin’den beklenmedik atılım: “2060 yılından evvel karbon nötr olma kelamı veriyoruz”

cinden beklenmedik atilim 2060 yilindan evvel karbon notr olma kelami veriyoruz 0 h5rIjrcR

Dünyanın en büyük karbondioksit üreticisi olan ve kürsel karbon salınımının %28’inin sorumlusu Çin, 2060’a kadar karbon salınımını sıfıra indirmeyi hedeflediğini söyledi. Çin Devlet Lideri Şi Cinping’in BM Genel Heyeti’ndeki açıklaması büyük bir sürprizle karşılandı. Ülke, daha evvel de sera gazı emisyonlarını 10 yıl içerisinde dorukta sonlandırma kelamı vermişti.

Ortaya çıkarılan sera gazlarını dengelemek ve net sıfır kıymetlere ulaşabilmek için salınan sera gazı ölçüsüne muadil oranda gaz salınımına mani olacak projeler gerçekleştirmek olarak tanımlayabileceğimiz “Karbon nötr olmak” olmak sözü, iklim değişikliğiyle çabada değerli bir yer teşkil ediyor. Karbon nötr olmanın en önemli yolu ise güneş ve rüzgâr üzere yenilenebilir kaynakları kullanmaktan geçiyor.

ABD’siz yola devam 

Koronavirüs pandemisinden sonra yeşil bir ekonomik toparlanmayı başarma daveti yapan Cinping, birebir vakitte yaptığı bu konuşmayla ABD’yi de iklim değişikliği konusunda önemli manada sıkıştırmış oldu. Çünkü Trump idaresindeki ABD’nin 2015 yılında imzalanan Paris İklim Anlaşması’ndan 4 Kasım itibariyle çekilecek olması ve Cinping’den çabucak evvel konuşan ve muahedeyi eleştiren Trump’ın kelamları, ülkeyi global manada sıkıntı durumda bıraktı. Trump, BM’deki konuşmasında dünyanın en büyük karbondioksit üreticisi suçlamasıyla Çin’i maksat almıştı.

cinden beklenmedik atilim 2060 yilindan evvel karbon notr olma kelami veriyoruz 1

Birçok gözlemcinin değerli ve iklim değişikliğine yönelik sürdürülen uğraşa ivme kazandıracağını düşündüğü açıklama kapsamında oluşan bazı soru işaretleri de yok değil. Örneğin Greenpeace Asya’nın iklim siyaseti uzmanı Li Shuo, “Şi’nin taahhüdünün daha fazla detay ve somut uygulamalarla desteklenmesi gerekiyor. Çin emisyonlarını ne kadar erken tepeye çıkarabilir? Karbon nötr olma maksadı ile Çin’in devam eden kömür genişlemesi nasıl uzlaştırılır? Bunlar daha âlâ karşılık bekleyen sıkıntı sorular” tabirlerini kullandı.

Alternatif güç kaynaklarına önemli yatırımlar yapmasına rağmen Çin’in emisyonu 2018 ve 2019’da artmaya devam etmişti. Paris İklim Anlaşması’nın 2050 yılı maksadının ötesinde konumlandırılan karbon nötr olma kelamı için Çin, bakalım ne üzere atılımlar gerçekleştirecek.

Kaynakça https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-54262935 https://www.iklimhaber.org/cin-2060tan-once-karbon-notr-olma-sozu-verdi/

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu