Çin’de 6,4 Milyon Yıl Öncesine İlişkin Maymun Fosilleri Bulundu

cinde 64 milyon yil oncesine iliskin maymun fosilleri bulundu h6clH8gK

Bilim insanları, Çin’de bir linyit misimeninde ortaya çıkarılan fosil örneklerinin yaklaşık 6,4 milyon yıl evvel yaşamış bir maymun çeşidine ilişkin olduğunu keşfettiler. Yapılan keşif, bu cinsin Asya’da maymunlarla (kuyruksuz maymun) tıpkı vakitte var olduğunu ve muhtemelen bölgedeki kimi çağdaş primatların atası olduğunu gösteriyor.

ABD’deki Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nden Nina G. Jablonski’nin de ortalarında bulunduğu araştırmacılara nazaran, Çin’in güneydoğusunda bulunan Yünnan eyaletindeki bir madenden toplanan örnekler, Afrika dışındaki en eski maymun fosillerinden kimilerini temsil ediyor.

Kemik örnekleri incelendi:

cinde 64 milyon yil oncesine iliskin maymun fosilleri bulundu 0 R6Ws6GOJ

Yapılan keşif hakkında konuşan Jablonski, “Doğu Asya’daki yaşayan birçok maymuna yakın ya da aslında atası. Paleontoloji perspektifinden bakıldığında değişik olan şeylerden biri, bu maymunun Asya’daki en eski maymunlarla tıpkı mekande ve tıpkı vakitte ortaya çıkmasıdır” dedi.

Journal of Human Evolution’da yayınlanan çalışmisima, ortaya çıkarılan çene ve uyluk kemiklerinin birbirine çok yakın bulunduğu ve “muhtemelen birebir şahsa ait” olduğu belirtildi. Bilim insanları ayrıyeten birebir maymun tipi Mesopithecus pentelicus’a ilişkin bir sol calcaneus (topuk kemiği) da ortaya çıkardılar.

Bu topuk kemiğinin kıymetini “Calcaneus’un ehemmiyeti, maymunun hem alande hem de ağaçlarda çevik ve güçlü bir halde hareket etmek için yeterli isimapte olduğunu öne çıkarmasıdır” kelamlarıyla açıklayan Jablonski, “Bu lokomotor çok taraflılık, hiç elbet cinslerin Avrupa’dan Asya’ya ormanlık koridorlar boyunca dağılma başarısına katkıda bulundu” diye ekledi.

Araştırmacılara nazaran alt çene kemiği ve bacak kemiğinin üst kısmı, bireyin dişi olduğunu gösteriyor.

Diş kalıntıları, cinsin çeşitli bitki, meyve ve çiçekleri yiyebileceğini gösterdi:

cinde 64 milyon yil oncesine iliskin maymun fosilleri bulundu 1

Bilim insanları, bu maymunların muhtemelen ağaçlarda ve yerde dolaşabilecek kisimar becerili olduğuna inanıyorlar. Diş kalıntıları, kuyruksuz maymunlar ekseriyetle meyve yerken bu cinsin çok çeşitli bitki, meyve ve çiçekleri yiyebileceğini gösterdi.

Jablonski, tıbbın beslenme alışkanlığı hakkında “Moleküler antropolojiden bildiğimiz bu maymunla ilgili büyüleyici olan şey, öbür Colobinae’ler (Eski Dünya maymunları) üzere selülozu fermente etme yeteneğine sahip olmasıdır. İneğinkine benzeri bir bağırsağı vardı” dedi.

Bilim beşerlerine nazaran maymunlar, düşük kaliteli selülozu yüksek yiyecekler yiyebildiği, besini fermente ederek ve daha sonra bakterilerden elde edilebilen yağ asitlerini kullanarak kâfi güç elde edebildiği için kafaarılı oldu. Benzeri bir yolun inek, geyik ve keçi üzere hayvanlar tarafından kullanıldığı belirtiliyor.

Su kaynaklarının yakınında yaşamaları gerekmiyordu:

cinde 64 milyon yil oncesine iliskin maymun fosilleri bulundu 2 kD7cDFAC

Bu mevzuda, “Maymunlar ve kuyruksuz maymunlar (Apes) temelde ayrımlı şeyler yiyorlardı. Bu noktada kuyruksuz maymunlar meyveleri, çiçekleri ve sindirimi kolay şeyleri alanken, maymunlar ise yapraklar, tohumlar ve gerekirse daha olgun yaprakları yerler” tabirlerini kullanan Jablonski, “Bu farklı sindirim nedeniyle, tüm suyunu bitkilerden alarak su içmeleri gerekmiyor” diye ekledi.

Çalışmada, bu maymunların tıpkı devirde Yunanistan’da bulunan maymunlarla tıpkı olduğunu da bildiriyor. Elde edilen ispatlara dayanan araştırmacılar, bu maymunların su kaynaklarının yakınında yaşamak zorunda olmisimıklarına ve etkileyici iklim değişikliği periyotlarında hayatta kalabileceklerine inanıyor.

Cinslerin Doğu Avrupa’da başlisimığına ve oradan ayrıldığına dair deliller olsa da Jablonski ve grubu kesin modellerin bilinmediğini fakat cinslerin yayılmasının süratli olduğunu belirtti.  

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Çin’de 6,4 Milyon Yıl Öncesine İlişkin Maymun Fosilleri Bulundu