Çin, hava şartlarına müdahale edecek bir sistem üzerinde çalışıyor

cin hava sartlarina mudahale edecek bir sistem uzerinde calisiyor UTws4lFZ

cin hava sartlarina mudahale edecek bir sistem uzerinde calisiyor 0 JkSGz4Vy

Çin, hava olaylarını denetim etmek ismine “gelişmiş hava müdahale sistemi” ismini verdiği bir teknolojiyi 2025 yılına kadar hayata geçireceğini söyledi. Kelam konusu teknoloji ile deneyler yürütüleceğini söyleyen Pekin idaresi, bu kapsamda yapay olarak yağmur yağdırmak için toplamda 5.5 milyon kilometrekarelik ve dolu sağanağını önlemek ismine ise 580 bin kilometrelik bir alanda çalışmalar yapacak.

Teknolojiye yönelik yapılan açıklamada, “Çin, 2025 yılı itibariyle gelişmiş bir hava müdahale sistemine sahip olacak. Kuraklık ve dolu olayları üzere afetlerin varsayımı sayesinde ziraî faaliyetlerin aktif biçimde sürdürülmesi ile orman ve çayır yangınlarına acil olarak müdahale etme imkân ve kabiliyetine katkı sağlayacak sistem, operasyon ağını 2035 yılı itibariyle ise dünyanın geneline yayacak.” tabirleri kullanıldı.

cin hava sartlarina mudahale edecek bir sistem uzerinde calisiyor 1 RcnaVjNr

Kelam konusu proje kapsamında yürütülecek deneyler sonucu ne üzere bilgiler elde edileceği şimdi bilinmese de bu gelişme Çin’in hava şartlarına müdahale konusundaki birinci deneyimi değil. Ülke bulut tohumlama olarak bilinen bir sistemle 2008’deki Pekin Olimpiyat Oyunları’nın açılış merasimi sırasında yağmur yağmasını engellemek için gümüş iyodürün yanı sıra çeşitli kimyasal hususlar içeren binden fazla bombayı atmosfere fırlatılmıştı. Bu sayede bulutlar aktiflik alanına ulaşmadan içlerindeki yağmuru boşaltmıştı.

Ülke 2012 ila 2017 yılları ortasında hava şartlarına müdahale yolu için 1 milyar doların üzerinde para harcamış lakin kelam konusu teknolojideki belirsizlik, yetkililerin geri adım atmasına neden olmuştu.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Çin, hava şartlarına müdahale edecek bir sistem üzerinde çalışıyor