Çin, Ay’a bayrağını dikti! ABD’den sonra bir birinci

cin aya bayragini dikti abdden sonra bir birinci dgyZ9pF5

cin aya bayragini dikti abdden sonra bir birinci 0 QfaPu8qQ

Tarihi Chang’e 5 misyonuyla şu sıralar uzayın gündemi haline gelen Çin, Ay’da kimsenin beklemediği çok değişik bir işe imza attı. Bugün Chang’e 5 vazifesiyle ilgili birtakım güncellemeler yayınlayan Uzak Doğu ülkesi, Ay yüzeyine bayrak diktiklerini açıkladı. Çin böylelikle ABD’nin akabinde Ay’a bayrağını diken ikinci ülke olarak tarihe geçti.

Ay yüzeyindeki Çin bayrağının fotoğrafı:

cin aya bayragini dikti abdden sonra bir birinci 1 4nzTFssN

Çin’in Chang’e 5 misyonu 1 Aralık tarihinde Ay yüzeyine iniş yapmıştı. Uzay aracı burada Ay’dan taş ve toprak örnek unsurları toplayıp 3 Aralık’ta tekrar yörüngeye çıktı. Yüzeye bayrak dikme süreci ise uzay aracı yörüngeye geri dönmeden biraz evvel gerçekleştirilmiş. Chang’e 5’in bayrağı diktikten çabucak sonra üstteki fotoğrafı çekip yörüngeye yükseldiği belirtiliyor.

Çin aslında daha evvel Chang’e 3 ve Chang’e 4 misyonlarında de Ay’ın yüzeyine iniş yapmıştı lakin bu vazifelerde rastgele bir bayrak dikme süreci gerçekleşmemişti. Çin bunun için Chang’e 5’i bekleme kararı almış.

Ay’a daha evvel sırf ABD’li Apollo astronotları bayrak dikmişti. 1969 yılında, Ay’a inen birinci beşerler olarak tarihe geçen Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, ABD’nin bayrağını yüzeye dikerek büyük bir gösteri gerçekleştirmişti. Ayrıyeten daha sonraki Apollo vazifelerinde de beş farklı bayrak daha dikilmişti

Çin’in tarihi Chang’e 5 uzay aracı şu anda Dünya’ya geri dönmek için son hazırlıklarını yapıyor. Çinli araştırmacılar, Ay yüzeyinin iki metre altından örnek hususlar toplayan Chang’e 5’in 16-17 Aralık üzere Yeryüzü’ne dönmesini beklediklerini söyledi.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Çin, Ay’a bayrağını dikti! ABD’den sonra bir birinci