Çin; 28nm döküm sistemi geliştirdi

cin 28nm dokum sistemi gelistirdi vrrdiVmb

cin 28nm dokum sistemi gelistirdi 0 9iABUblu

Ağır ABD ambargosu altında şu an için yonga tasarlama yahut bu yongaları dökme imkanı pek kalmayan Çin ağır bir biçimde alternatif arıyor. Birinci etapta ABD ekipmanlarından arınmış bir döküm tesisi kurmak isteyen Çin birinci adımı attı.

Kendi döküm aracını üretiyor

Olağanda Çin’de yonga dökümü yapan firmalar mevcuttu lakin kara listeye alınınca Batılı firmalardan sistem tedarik edemediler. Son olarak Çinli SMIC firmasının 14nm düzeyinden öteye gidemediği haberleri gelmişti.

Artık ise Çin kendi döküm ekipmanını üretme adımını atmış durumda. SMEE firması derin ultraviyole olarak tanımlanan DUV litografi tarayıcısı geliştirdiğini duyurdu. Desenleri silikon plakalar üzerine işleyen DUV tarayıcısı 28nm sürecinde döküm yapacak.

Hali hazırda TSMC’nin daha verimli ve süratli EUV litografisini kullandığını belirtelim. Üstelik firma 5nm sürecinde üretime de çoktan başladı. Bununla birlikte Çin için çok değerli bir adım çünkü litografi tarayıcısı dendiği vakit Hollandalı ASML’nin eline su dökebilen yok.

SMEE firması döküm sistemini en geç 2021 sonlarına yetiştirmek istiyor. Bu periyottan sonra Çinli yonga dizayncıları 28nm sürecinde üretime başlayabilecek. Yavaş yavaş süreçler geliştirilirse bir kaç yıl içerisinde Çin yine oyuna dönebilir.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Çin; 28nm döküm sistemi geliştirdi