Cihanın Hususunun Keşfedilmemiş %40’ı Bulundu

cihanin hususunun kesfedilmemis 40i bulundu BJusJfZD

İçinde bir kum adedinden kat kat küçük bir alani kapladığımız cihan gizemleriyle şaşırtmaya devam ediyor. Bilim insanları, bugüne kisimar cihanın görülebilir hususunun %40’lık bir kısmının ortalıkta olmisimığını ortaya koyuyorlardı. Bu misimde, cihanda gördüğümüz ve dokunabildiğimiz tüm şeylerden sorumluydu.

%40’ının olmadığı söylenen misimdenin bu kısmı bugüne kisimar hiçbir biçimde tespit edilememişti. Lakin Fransa’daki Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’ndeki bilim insanları, hususun bu kısmını bulduklarını tez etti. Bilim insanlarının yaptıkları çalışma bugün Astronomy & Astrophysics mecmuasında yayımlandı.

20 yıl evvelki datalar incelendi:

cihanin hususunun kesfedilmemis 40i bulundu 0 pFNMkdsj

Fransa’nın Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezinde’ki bilim insanları, yayınladıkları çalışmisima bugüne kisimar tespit edilememiş misimdeyi nasıl tespit ettiklerini de açıkladı. Lakin bilim insanları bu keşfi olmasını beklediğiniz üzere son teknoloji ekipmanlarla yapmadı. Keşif, 20 yıl evvelki bilgilerin incelenmesiyle yapıldı.

Bilim insanlarının açıklamasına nazaran kozmik ağı oluşturan gaz filamentleri, kainattaki galaksileri geniş ve hiçbir şeyin olmisimığı boşluklar ortasında bağlıyor. Bu filamentler vakit zaman yakın galaksiler yahut kara delikler için de gereç kaynağı olarak vazife görüyor. Böylelikle kozmik ağ daha yıpranmış ve soluk hale geliyor.

cihanin hususunun kesfedilmemis 40i bulundu 1 nEV6IEcQ

İşte Fransız bilim insanların da bu ağın yıpranmış olmasının ve yaydıkları sinyalin çok zayıf olmasının ağın 20 yıl boyunca fark edilmeden kalmasını sağladığını düşündüklerini açıkladı. Araştırmacılar, keşfi fakat filamentlerin X ışını emisyonlarına 15.000 filamentin fizikî tertibiyle birlikte bakarak yapabildi.

X ışınlarının incelenmesi sonucunda bilim insanları, filamentlerin daha evvel gözden kaçan çok ölçüde sıcak gaz içerdiğini doğruladı. Yani kainatın %40’ını kaplisimığı düşünülen unsur bugüne kadar keşfedilememiş olsa da aslında gözümüzün önündeydi.

Sıradaki içerik:

Cihanın Hususunun Keşfedilmemiş %40’ı Bulundu