Yazılım

Chrome eklentileri artık freemium oluyor

chrome eklentileri artik freemium oluyor 0 9wRTFBVX

Tarayıcı yazılımlarında eklenti kullanmak çok uzun müddettir internet dünyasında mevcut. Farklı işlevlerle kullanıcıların işlerini kolaylaştıran eklentiler ortasında çok yetenekli olanlar da mevcut. Haliyle geliştiriciler de emeklerinin karşılıksız kalmasını istemiyor.

Freemium eklenti periyodu

Tarayıcı eklentileri birinci devirlerde liste halinde kullanıcıya ulaşırken sonrasında bir mağaza konseptine bürünerek daha verimli bir orta yüze kavuştu. 2010 yılından bu yana Google Chrome tarayıcısında da bir eklenti mağazası mevcuttu.

Belli bir müddet mağazaya eklenti hazırlayan geliştiriciler; Google üzerinden ödeme almaya devam etmişti. Böylelikle yetenekli eklentiler bir nevi karşılığını görüyordu. Ne var ki Google artık kendi üzerinden ödeme alınmasını istemiyor.

Bunun manası geliştiriciler direkt mağazada eklenti satışı yapamayacak. Google bir mühlet evvel bu özelliği pasif hale getirmişti. Artık de geliştiricilere gönderdiği ikazda artık büsbütün ödeme sisteminin kaldırıldığını duyurdu.

Bundan sonra evvel dene sonra satın al opsiyonu da olmayacak. Aralık ayında bu özelliğin de kaldırılacağı belirtiliyor. Şubat 2021 tarihinde ise eklenti için satın alma opsiyonları da kaldırılacak. Google artık geliştiricilerin farklı teknikler kullanarak ödeme almasını istiyor.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu