Mobil

checkra1n, iOS 14 İçin Jailbreak Yayınladı

Teknoloji devi Apple, geçtiğimiz gün düzenlediği aktifliğin akabinde aygıtlarının işletim sistemleri için yeni sürüm güncellemelerini de kullanıcılarına göndermeye kafaladı. Bu işletim sistemleri ortasında alan alan iOS da yeni sürüm olan iOS 14’e yükseltildi. Ama iOS’un yeni sürümü de jailbreak topluluklarının eline düştü.

Daha evvelki sürümler için de jailbreak geliştiren checkra1n topluluğu, yeni iOS 14 sürümü için de jailbreak yayınladı. Ancak yayınlanan jailbreak sürümünün sırf sonlu sayıdaki aygıtta çalışacağı en kafatan Apple kullanıcılarına söylendi. Gelin, yeni jailbreak sürümünün detaylarına bakalım.

Sırf A9 yahut daha eski işlemciye sahip Apple aygıtları için yayınlandı:

checkra1n ios 14 icin jailbreak yayinladi 0 OATUr3gD

checkra1n tarafından yayınlanan yeni jailbreak sürümü, checkra1n 0.11.0 ismiyle yayınlandı (İndirmek için bu kontağa tıklayabilirsiniz.). Yeni jailbreak sürümünün Apple’ın A9(X) işlemcisi yahut daha eski bir işlemciye sahip aygıtları tarafından kullanılabileceği açıklandı. Paylaşılan açıklamaya nazaran yeni jailbreak sürümü, şu aygıtlarda kullanılabilecek:

  • iPhone 6s
  • iPhone 6s Plus
  • iPhone SE
  • iPisim (5. nesil)
  • iPisim Air 2
  • iPisim küçük 4
  • iPisim Pro (1. nesil)
  • Apple TV 4 ve 4K

Yeni jailbreak sürümünü yayınlayan checkra1n grubu, gelecek haftalarda daha yeni Apple aygıtları için de jailbreak dayanağı sunacaklarını ümit ettiklerini söyledi. Grup, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X desteğininse gelecek haftalardaki açıklamayla açıklanacağını belirtti.

checkra1n topluluğu, geçtiğimiz aylarda iOS 14 şimdi beta sürümleriyle test edilirken bir açıklama yaparak beta sürümlerinde jailbreak uygulayabildiklerini açıklamıştı. Takımın iOS 14’ün son sürümünün yayınlanmasından 5 gün sonra jailbreak yayınlisimığını düşünürsek, daha yeni aygıtlara gelecek jailbreak takviyesi için fazla beklemek gerekmeyeceğini söyleyebiliriz.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu