Çernobil’de Kuş Kadar Büyük Bir Kelebek Bulundu

cernobilde kus kadar buyuk bir kelebek bulundu daj1fQIS

Birbirinden hoş desenlere sahip kanatlarıyla pek çok kişinin gözünü alan kelebekler, muhtemelen pek çok insanı da korkutmamakta. Lakin geçtiğimiz gün fotoğrafları yayınlanan bir kelebek, elbet ki herkesin korkacağı bir görünüme sahip. Manzaralar, Çernobil Radyasyon ve Ekolojik Biyosfer Rezervi tarafından paylaşıldı.

Uzmanların Facebook üzerinden yaptıkları paylaşımda iki isimet görsel yer alıyordu. Bu görsellerde de herkesi korkutacağını argüman ettiğimiz dev bir kelebek yer alıyordu. Uzmanların paylaştığı fotoğraflardaki kelebek, mavi kurdele kelebeği (catocala fraxini) cinsindendi.

Çeşidin kanat uzunluğu 11 santimetreye kisimar ulaşabiliyor:

cernobilde kus kadar buyuk bir kelebek bulundu 0 4qPHzDct

Korkutucu büyüklükteki kelebeğin imgelerini paylaşan uzmanlar, bu kelebek çeşidinin Ukrayna ve Avrupa’da yaşayan ve kanat uzunluğu 110 milimetreye; ön kanisimının uzunluğuysa 45 milimetreye kadar ulaşabilen en büyük kelebek cinslerinden birisi olduğunu açıkladı. Yani kelebek, çabucak hemen bir kuş büyüklüğündeydi.

cernobilde kus kadar buyuk bir kelebek bulundu 1 8NG4HlbV

Çernobil Risimyasyon ve Ekolojik Biyosfer Rezervi’ndeki uzmanlar, mavi kurdele kelebeğinin geceleri faal olduğunu ve ışığa yanlışsız uçtuğunu açıkladı. Uzmanlar, yakalisimıkları kelebeği yağmurların durmasından çabucak sonra en sevdiği ağaç olan kavak ağacına bırakacaklarını belirtti.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Çernobil’de Kuş Kadar Büyük Bir Kelebek Bulundu