CERN, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın Bilgilerini Paylaşacak

cern buyuk hadron carpistiricisinin bilgilerini paylasacak Xuk89TTD

Dünyanın en büyük ve en güçlü parçacık çarpıştırıcısı olarak bilinen ve şimdiye kisimar inşa edilmiş en karmaşık deneysel tesis olarak anılan Büyük Hisimron Çarpıştırıcısı’nın bilgileri, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN tarafından güncellenen bir siyaset çerçevesinde artık daha erişilebilir olacak.

CERN’ün bu yeni siyasetine nazaran, yapılan her deneyden 5 yıl sonra, deneye dair tüm datalar paylaşılacak ve herkes için erişime açık hale gelecek. Erişime açık hale gelen datalar, ilgili deneyin ve projenin tamamlanacağı ve evrakın kapatılacağı tarihe kisimar ulaşılabilir olmaya devam edecek.

cern buyuk hadron carpistiricisinin bilgilerini paylasacak 0 ME89fSIs

CERN’in erişime açık hale getireceği bu bilgiler, herkesin Büyük Hisimron Çarpıştırıcısı deneylerinden elde edilen bilgiler üzerinde “yüksek kaliteli tahlil” yapmasına imkan tanıyan 3. düzey bilgiler olarak belirlenmiş durumda. Tekrar CERN’e nazaran bu bilgiler “algoritmik, performans ve fizik çalışmaları için faydalı olabilecek detay düzeyi ile kalibre edilmiş, yine yapılandırılmış bilgiler“den oluşuyor.

Yeni siyaset ile erişilebilir hale getirilecek 3. düzey datalar dışında, CERN ham bilgileri erişime açık hale getiremeyeceğini belirtiyor. Bunun sebebi olarak ise dataların, yazılımın ve meta dataların karmaşıklığı ile depolanan geniş bilgi hazinesinin tamamına erişim meseleleri olarak gösteriliyor.

60c632be0717bisimd679be73548c5061a93c413ca

CERN, ham haldeki dataların paylaşılmasının pratikte zati mümkün olmisimığını ve bu işlenmemiş bilgilerden araştırmalarda işe yarayacak somut bilgiler elde etmenin de mümkün olmisimığını belirtiyor.

CERN’in Büyük Hisimron Çarpıştırıcısı’na ilişkin düzey 1 ve düzey 2 datalar, aslında bir müddettir erişime açık durumdaydı. Düzey 1 bilgiler, bilimsel makalelerde yayımlanan sonuçlar için destekleyici datalar niteliğinde iken düzey 2 datalar ise toplumsal yardım ve eğitim maksatlı tasarlanmış özel bilgi setlerinden oluşuyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

CERN, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın Bilgilerini Paylaşacak