Mobil

‘Cep Telefonunda ÖTV İstemiyoruz’ Hashtag’i Gündem Oldu

Cep telefonları yahut günümüzde daha yaygın olan akıllı telefonlar, artık birçok kişinin günlük hayatında yeri doldurulamayan bir pozisyona sahip. Sırf konuşma ve mesajlaşmanın yanı sıra internette gezinme, yol tanımı alma ve toplumsal medya üzere hizmetleri beraberinde getiren akıllı telefonlar, neredeyse herkes için bir gereksinim haline gelmiş durumda.

Birçok kişi günlük hayatındaki belli işleri daha kolay formda gerçekleştirmek için akıllı telefonlara gereksinim duysa da gerek kur gerekse yeni teknolojilerin kıymetli olması nedeniyle tüketiciler bu eserlere çarçabuk erişemiyor. Bu erişim meselesiyse Twitter üzerinde lisana getirildi ve telefonlardan alınan vergiler Twitter’da gündem konusu oldu.

#CepTelefonundaÖTVİstemiyoruz hashtag’i gündem oldu

24 Kasım 2020 prestijiyle Twitter Türkiye’nin gündemine oturan cep telefonlarındaki ÖTV konusu, vergilerin çok fazla olması konusunda eleştirildi. Geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden paylaştığımız ve iPhone 12 ailesinden alınan vergileri gösteren görseller ise ağır bir formda kullanıldı.

Pekala, Twitter kullanıcılarının tenkitlerinin asıl konusu neydi? Öncelikle Vergileri incelemek için standart bir iPhone 12’yi ele alacak olursak kuru direkt çevirerek hesaplisimığımız bir telefon ülkemize 4.798 TL fiyatla giriş yapıyor. Bu telefonun satış fiyatıysa vergilerin eklenmesiyle birlikte 10.999 TL’ye ulaşıyor. ÖTV’nin bu kesin fiyata olan katkısıysa 2.665 TL. öbür bir deyişle telefonun giriş fiyatının yarısından daha fazla bir ÖTV telefona uygulanıyor.

“Telefon lüks değildir”

cep telefonunda otv istemiyoruz hashtagi gundem oldu 0 VYWyTsaY

Kullanıcıların eleştirdiği bir öbür husussa telefonlardan Özel Tüketim Vergisi alınması oldu. Telefonların günümüzde bir lüks değil, gereksinim olduğunu belirten Twitter kullanıcıları, alınan vergiler nedeniyle bu muhtaçlığın karşılanmakta zorlandığına da dikkat çekti. Son olarak alınan vergilerin toplamının telefonun vergisiz fiyatına neredeyse eş kıymet olmasıysa eleştirilen mevzulardan bir oburu ortasındaydı.

Pekala sizin mevzuyla ilgili kanılarınız neler? Sizce telefonlardan alınan vergiler son tüketicinin telefona erişmesi konusunda bir sorun mu? Alınan vergilerin oranı yerinde mi yoksa fazla mı? Fikirlerinizi ve görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu