Cardano Kurucusu, IOTA Hakkında Tartışma Başlattı

cardano kurucusu iota hakkinda tartisma baslatti wHnZ42CC

IOHK CEO’su ve Cardano (ADA) yaratıcısı, yakın zamanda gerçekleşen bir soru cevap etkinliğinde, Nesnelerin İnterneti (Internet of Things / IoT) destekli bir kripto para birimi projesi olan IOTA’nın aslında “ücretsiz (feeles)” olmadığını söyledi:

“Bu yaygın bir yanılgıdır. ‘IOTA’da işlem ücreti yok.’ Evet, öyle. Sadece farklı bir şekilde alıyorlar. Ağ kapasitesi, CPU ve veri var. Bunlar ücretlidir. Hiçbir şey bedava değil.”

MIOTA göndermenin herhangi bir ücrete tabi olmayabileceğini açıklasa da, “değer zincirinde bir yerde” ödeme yapılması gerekiyor.

Hoskinson, işlem gönderme ve Twitter’da tweet atma arasında paralellik kurdu:

“Twitter bunu ödüyor ve reklamlarla, benim verilerimi satarak geri alıyor. İşletme maliyetleri, milyarlarca dolar.”

Cardano kurucusunun yorumu üzerine IOTA kurucusunun açıklamaları

Yine de bazıları Hoskinson’ı eleştirdi. Çünkü, çoğuna göre önemli olan tek şey MIOTA’nın sonuç olarak kullanıcı tarafından ücretsiz bir şekilde gönderilmesi.

Aralık ayında IOTA Vakfı ile yollarını ayıran IOTA kurucusu David Sonstebo, şunları söyledi:

“Ücretsiz demek, teşviksiz anlamına gelmez.”

Bitcoin, Ethereum ve Cardano’nun aksine IOTA, bir blockchain değildir. Hatta elektrikli arabalar gibi farklı IoT cihazları arasında veri alışverişi yapmak için geniş çapta benimsenecek kadar ölçeklenebilir olacak şekilde tasarlanmış Tangle adındaki dağıtık bir defter tarafından desteklenmekte.

Geçtiğimiz Şubat ayında IOTA, Trinity cüzdanının hacklenmesinden sonra blockchain’i esasen kapatıldıktan sonra eleştirilerle karşı karşıya kalmıştı.

Bununla birlikte piyasaya çıkmaya hazır olan IOTA 2.0, şu anda işlemlerin onaylanmasından sorumlu olan Coordinator node’unu kaldıracak ve böylece ağı tamamen merkezi olmayan bir hale getirecektir.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Cardano Kurucusu, IOTA Hakkında Tartışma Başlattı