Çanakkale’de 9 Milyon Yıllık Mamut Fosilleri Bulundu

canakkalede 9 milyon yillik mamut fosilleri bulundu TkZpHwVE

Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Yeniköy’de bir küme amatör balıkçı, değişik kalıntılara rastladılar ve hususla ilgili olarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Dr. Sevinç Kapan ile bağlantıya geçtiler.

Kalıntıların bulunduğu bölgeye giderek geniş çaplı bir araştırma başlatan Dr. Kapan, Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Müzesi’nden Uzman Paleontolog Dr. Serdar Mayda ile kelam konusu yerde çalışma gerçekleştirerek kalıntıların milyonlarca yıllık mamut fosilleri olduğuna kanaat getirdi.

Fosilleri tanımlama ve isimlendirme çalışmaları devam ediyor

canakkalede 9 milyon yillik mamut fosilleri bulundu 0 5Rqh6Ydn

Kayaların içine sıkışmış halde olan fosilleri ziyan görmeden alabilmek için özel bir sıvıyla kayaların içerisindeki boşlukları dolduran Dr. Kapan ve araştırma takımı, nihayetinde fosilleri taş kesme makinesiyle bulundukları kayanın içinden çıkararak üniversiteye getirdi ve üzerinde araştırmalara kafalisimılar.

canakkalede 9 milyon yillik mamut fosilleri bulundu 1 W5Lzw3Pw

“Örneği gördüğümde bunun bir omurgalı dişi olduğunu anlamıştım.” ifisimelerini kullanan Dr. Sevinç Kapan, “Bu hususta çalışan adetn Dr. Serdar Mayda’yı Çanakkale’ye davet ettim. Onunla 3 gün toprakta çalıştık. Daha sonra bilim sever bir iş beşerinin dayanağıyla ulaşım şartlarının güç olmasına karşın taş kesme makinesi getirerek örneği kestik ve kısmımıza getirdik. Şu anda Serdar Mayda tarafından örneğin tanımlama ve adlendirme çalışmaları devam ediyor.” halinde konuştu.

canakkalede 9 milyon yillik mamut fosilleri bulundu 2 p2NRdNVc

Yapılan birinci incelemeler sonucunda kalıntılarda bulunan dişlerin bir yetişkin bir de bebek mamuta ilişkin olduğunun tespit edildiğini tabir eden Dr. Kapan, “Günümüzden 9 milyon yıl öncesine ilişkin bir mamut fosili. Bu mamut öldüğü vakit 30-40 yaşlarında ergin bir bireymiş. Zira bulunan diş ve diş köklerinden bunu söyleyebiliyoruz ancak tek başına değilmiş. Yanında bir de süt dişi yani kökü olmayan bir diş bulunan bebek form varmış. Yani, birden fazla form olduğu için ana-bebek ya da baba-bebek diyebiliriz” diye konuştu.

canakkalede 9 milyon yillik mamut fosilleri bulundu 3 7QjYUGfW

Açıklamalarında kelam konusu mamutların oraya neden gelmiş olabileceğine de alan veren Dr. Kapan, “Ormanlık yerda yaşayan formlardan bunlar. Muhtemelen bir tatlı su kenarına su gereksinimlerini gidermeye geldiklerinde başlarına gelen bir tabiat olayı sonucunda, günümüze kisimar fosilleşerek ulaşmışlar. ifisimelerini kullandı.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Çanakkale’de 9 Milyon Yıllık Mamut Fosilleri Bulundu