Çağdaş Warfare, Cold War, Warzone Birleşmesi Ne Demek?

cagdas warfare cold war warzone birlesmesi ne demek

Call of Duty serisi, elbet ki popülerliğini en uzun müddet koruma etmeyi kafaaran görüntü oyunu serilerinden bir tanesi. Bu tarafıyla her daim FPS oyunları dendiği vakit akla birinci gelen üretimler ortasında yer alacak. Kalıcılık manasında kendini tekraren sefer ispatlamış olan seri, Çağdaş Warfare, Warzone ve Black Ops Cold War oyunlarını birleştirerek daha da kalıcı olmayı hedefliyor.

Bu yazımızda daha evvel sizlere aktardığımız gelişmelerin ayrıntılarını inceleyecek, bu birleşmenin Call of Duty markasının ve oyun dünyasının geleceği açısından ne ifisime edebileceğini tartışacağız.

Kısaca açıklayalım: Çağdaş Warfare, Warzone ve Black Ops birleşince ne olacak?

cagdas warfare cold war warzone birlesmesi ne demek 0

Bahsettiğimiz birleşme sonucu Çağdaş Warfare ve Black Ops Cold War oyunlarındaki silahlar, karakterler, Battle Pass ilerlemeleri ve mağaza satın alımları Warzone’da bir ortaya geliyor. Üç oyun ortasında bir senkronizasyon oluşturuluyor. Üstelik Activision tüm bunların sırf başlangıç olduğunu belirtiyor.

Call of Duty Çağdaş Warfare, Warzone ve Black Ops Cold War birleşmesinin öne çıkan ayrıntıları:

  • Bir oyunda kaydettiğiniz oyuncu ilerlemesi öteki oyunlarda da adetlıyor,
  • Silah ilerlemeleri üç oyun için de ortak olacak,
  • farklı oyunlardaki karakterler rekabetçi ortamda buluşacak,
  • Battle Pass ilerlemeleri bir müddetliğine ortak olacak,
  • Oyun içi mağazalar da birleşmeden nasibini alacak.

Bir oyunda kaydettiğiniz oyuncu ilerlemesi öteki oyunlarda da sayılıyor:

cagdas warfare cold war warzone birlesmesi ne demek 1 pdSRGZad

Çağdaş Warfare ve Cold War iki ayrımlı periyoda odaklanan ve emsal denebilecek oyunlar. İki oyun ortasında kuşak ayrımı olsa da Çağdaş Warfare geçtiğimiz kuşağın son periyodunda, Cold War ise iki jenerasyon ortasındaki geçiş periyodunda çıktığı için ortalarındaki teknik yeterlilik ayrımı atla deve değil. Yani iki farklı oyunu da faal olarak oynamaya devam etmenin önünde bir mani bulunmuyor.

Activision da bu potansiyeli görmüş olacak ki rastgele bir oyunun çok oyunculu modunda düzey atladığımızda başka oyunlarda da bu ilerlemeyi koruyabilmemiz isimına üç oyunda birleşmeye gitti. Oyuncular çağdaş silahlarla, çağdaş savaşı hissetmek istediklerinde Çağdaş Warfare’ı, eski periyot savaşlarını deneyimlemek istediklerinde de Cold War’u açacaklar. Bir oyunu oynayarak atladıkları düzeylere öteki oyunlarda da sahip olacaklar.

Üç oyun ortasındaki ilerlemeyi eşitleyebilmek için bugüne kisimar elde edilen düzeyler sıfırlanacak. Yani herkes birinci düzeyden tekrar başlayacak. Lakin bugüne kisimar düzey atlama sayesinde kazanılan mükafatlar (silah, perk, killstreak vs.) korunacak. Yani sıfırlanan tek şey aslında deneyim puanı olarak isimlendirilen paha olacak.

Silah ilerlemeleri de üç oyun için ortak oluyor:

cagdas warfare cold war warzone birlesmesi ne demek 2 aqeuJtYB

Black Ops Cold War’un birinci döneminden itibaren Çağdaş Warfare ve Black Ops Cold War’da yer yer tüm silahlar Warzone’da da kullanılabilecek. Hatta ‘Blueprint’ isimı verilen, düzeyinizin üstündeki silahları da kullanmanızı sağlayan malzemeler ve ‘camo’ ismi verilen silah kaplamaları da Warzone’da erişilebilir olacak.

Böylece bugüne kisimar bir Call of Duty oyununda yer yer en geniş cephane Call of Duty Warzone oyununda bulunacak. Warzone oynarken hangi silahın hangi oyundan geldiğini öğrenmek için silahların yanında yer yer logolara bakmak yetecek. Periyot ayrımından dolayı Çağdaş Warfare silahlarını Cold War’da, Cold War silahlarını da Çağdaş Warfare’da görmek mümkün olmayacak.

Activision, AK-47’nin iki ayrımlı oyunda alan alan halini de Warzone’a ekleme kararı aldı. Tıpkı kararı emsal silahlarda da sürdüreceğini iddia etmek yanlış olmaz. Buna ek olarak farklı oyundan gelen iki AK-47’nin farklı görünüşlere sahip olduğunu da söyleyelim.

cagdas warfare cold war warzone birlesmesi ne demek 3 WnQ67wn9

Silah ilerlemelerinde de birleşme kararı verilmiş olması üç oyuna da sahip olan oyuncular için heyecan verici. Warzone oynayarak Çağdaş Warfare ve Black Ops Cold War’da yer yer silahları geliştirebildiğimiz üzere, bu iki oyundan rastgele birini oynayarak da Warzone’da yer mekan silahları geliştirebiliyoruz. Silahları farklı başka geliştirmek zorunda olmamak evvelki oyunlara nazaran büyük bir avantaj.

Black Ops Cold War çıkana kadar Çağdaş Warfare da saatler harcayarak elde edilen silahlar ve geliştirmelerin de Warzone’da koruma edilebiliyor olması oyuncuların emeğine gösterilen bir hürmet. Birebir halde Çağdaş Warfare’dan gelen silah harici ekipmanlar da bugüne kadar nasılsa bugünden sonra da Warzone üzerinden erişilebilir olacak.

ayrımlı oyunlardaki karakterler rekabetçi ortamda buluşacak:

cagdas warfare cold war warzone birlesmesi ne demek 4 OQYILJH4

Buraya kisimar Activision’ın iki oyunu birbirine karıştırmak alanine iki oyunu da Warzone haritasında buluşturma yolunu izlediğini gördük. ‘Operator’ ismi verilen karakter seçeneklerinde de tıpkı strateji izleniyor. Çağdaş Warfare ve Black Ops Cold War oyunlarında kilidi açılan tüm karakterleri Warzone’da kullanabileceğimiz Activision tarafından onaylanan bilgiler ortasında.

Ghost ve Woods üzere efsane karakterlerin Verdansk meydanlarında karşı karşıya gelmesi birtakım oyuncuları heyecanlandıran bir ayrıntı. Burisima Black Ops Cold War oyununun dijital sürümünü ön sipariş eden oyunculara Çağdaş Warfare ve Warzone oyunlarında kullanabilecekleri ekstra bir Woods karakteri verilmesinin birleşmeyle ilgisi olmadığını belirtmek gerekiyor.

Çağdaş Warfare’da alan yer karakterler için de bugüne kisimar kazanılan ve satın alınan tüm kaplamalar, diyaloglar ve bitirici atılımlar Warzone’da kullanılabilmeye devam edilecek. Şu ana kisimar Black Ops Cold War satın almamış oyuncuların da ilerleyen vakitlerde oyunu satın almaları halinde soğuk savaş devri karakterlerine Warzone’da erişim imkanı verileceğini hatırlatalım.

Battle Pass ilerlemeleri de bir müddetliğine ortak olacak:

cagdas warfare cold war warzone birlesmesi ne demek 5 DJ6uJI2Y

Activision, Black Ops Cold War’un çıkmasıyla ‘Battle Pass’ ismi verilen, düzey atladıkça oyun içi mükafatlar kazandıran sistemde kaydedilen ilerlemeyi de üç oyun için ortak hale getirdi. Hangi oyunu oynisimığınız ayrım etmeksizin, birebir Battle Pass ilerlemesine katkıda bulunacaksınız. Fakat Cold War’un birinci döneminden itibaren yenilenen Battle Pass ile kazanılanlar Çağdaş Warfare üzerinden kullanılabilir olmayacak.

Çağdaş Warfare oynayarak bugüne kisimar kazanılan tüm Battle Pass ödüllerinin koruma edilmesine müsaade vereceğini açıklayan Activision, bir yandan oyunların diskte kapladıkları yeri optimize etmeye çalıştıklarını hatırlatırken başka yandan Cold War’un birinci dönemlerinde Çağdaş Warfare’da kazanılan tüm mükafatların saklanacağını söylealanek yüreklere su serpiyor.

Oyun içi mağazalarında birtakım farklar bulunuyor:

cagdas warfare cold war warzone birlesmesi ne demek 6 TXZeLvGQ

Üç oyunun da oyun içi mağazası şimdilik kullanılabilmeye devam edecek. Fakat ortalarındaki alaka şu biçimde olacak: Çağdaş Warfare ve Black Ops Cold War oyun içi mağazalarından satın alınan birçok şey Warzone’da da kullanılabilir olacak. Hangi eşyaların Warzone’a uygun olup hangilerinin olmisimığı açık bir halde belirtilecek. Warzone ise iki oyunun mağazasından ortaya karışık bir katalog sunacak.

Sonuç: Gidişat koca bir markanın içini boşaltmaya varacak üzere duruyor (mu?)

cagdas warfare cold war warzone birlesmesi ne demek 7 lHW4YXfg

Her şeyden evvel Activision’ın verdiği birleşme kararının akla yatkın olduğunu belirtmek gerek. Bir yandan Çağdaş Warfare oyuncuları şad edilirken başka yandan Cold War’u oynamak için de bir sebep sunuluyor. Cold War ile Warzone ortasında bir irtibat kurulduğu için Warzone’un oyuncu sayısında düşüş yaşanması ihtimali de azaltılıyor.

Yiğidi öldür, hakkını yeme diyerek övgülerimizi en kafata getirdik. Fakat Activision iş tarafında ne kadar kafaarılı bir karar vermiş olursa olsun bir de misimalyonun öteki yüzü var: Biz oyuncular bu gidişattan nasıl etkileniyoruz? Tenkitlerimizi tam da burada yapacağız. Zira ticari menfaat için bu bölümü ayakta tutan biz oyuncular yok sayılıyoruz.

2000’lerin başındaki o efsane Call of Duty’ye elveda demek:

cagdas warfare cold war warzone birlesmesi ne demek 8 9vZlXw68

2000’lere hakikat bir seyahate çıkalım. Öykülü oyunlar büyük bir yükseliş gösterirken Call of Duty ise öykülü oyunlar ordusunun bayrağını taşıyordu. Activision birinci olarak Black Ops 4 ile bu noktisima bir hayal kırıklığına sebep oldu. Birinci kere kıssayı yok sayarak sadece çok oyunculu ortama odaklanmaya çalıştı. Oyuncular tarafından büyük reaksiyon aldığı için de Çağdaş Warfare ile her şeye tekrar başladı.

Öbür taraftan firma, Call of Duty Mobile ile oyunculara oynaması fiyatsız bir tecrübe sunmaya çoktan kafalamıştı. Sonrasında tekrar COD Mobile ile temeli atılan, Hideo Kojima’nın tabiriyle “para kazanmanın en kolay yolu” olan Battle Royale furyasının en güçlü temsilcilerinden biri olacak Warzone ile karşılaştık.

Battle Royale akımı ve artık suyu çıkan zombi modları bildiğimiz CoD’un sonunu hazırlisimı:

cagdas warfare cold war warzone birlesmesi ne demek 9 VC3bF2UV

Activision’ın oyunlarında günümüzün tanınan modlarından biri olan Battle Royale’e yer vermesi eleştirilecek bir nokta değil. Lakin bütün yapının yavaş yavaş çok oyunculu tecrübe üzerine inşa etmeye kafyerması, serinin bugünlere gelmesinde tesirli olan adımları görmezden gelmek ve daha fazla para kazanmak için serinin özünü seven hayranları yok saymaktan ayrımsız.

Oynaması fiyatsız olan CoD Mobile, günümüz sektörel dertlerine uygun halde, daima olarak ekstra içerik sunarak, ödüllere dağıtarak oyuncuları para harcamaya sevk eden bir yapıda. Ghost, Woods ve Price üzere Call of Duty markasının en sevilen karakterlerini isteyen herkesin kullanmasına müsaade vermek, bu karakterlerin yükünü yitirmesine sebep oluyor. Bu ikonik karakterleri kullanmak isteyenlerin de ‘Battle Pass’ ya da diğer bir COD oyununu satın alması gerekiyor.

cagdas warfare cold war warzone birlesmesi ne demek 10

Olağan ki de bu harcamalar oyun içi bir avantaj sağlamıyor. Fakat on sene öncesinde “ekstra içerik” sunmayan, öykülü oyunların önde gelen temsilcilerinden olan bir serinin, bugünkü haline baktığımızda ‘pay-to-win’ modelini benimseyeceğinden korkmak, biz oyuncular için altı epey dolu bir telaş.

Telaşların bir de genele yayılan hâli var: Çağdaş kıssa anlatıcılığı olarak görülen oyun bölümü, her geçen gün daha da fazla para kazanmanın yollarını arayan üretimci şirketler yüzünden, kıssa anlatıcılığı rolünden uzaklaşmaya kafalisimı. Yani bahsettiğimiz bu değişim, maalesef birçok şirket tarafından uygun görülüyor. Gidişatın korktuğumuz tarafta olmamasıysa bir temenni olmaktan öteye geçemiyor.

Sıradaki içerik:

Çağdaş Warfare, Cold War, Warzone Birleşmesi Ne Demek?