“Büyük Bir Gerilim”: Dünyaca Ünlü Stratejistler Altın Piyasalarını Yorumladı

buyuk bir gerilim dunyaca unlu stratejistler altin piyasalarini yorumladi StBWWeOl

Federal Rezerv’in açıklamaları ve petrol fiyatlarının şiddetli seviyeden yükselmesi nedeniyle, referans ABD Hazine getirileri Cuma günü bir yıldan fazla süredir görülen en yüksek seviyeden geriledi. Altın fiyatları bir miktar değer kazandı ve haftayı olumlu bölgede bitirdi. FED’in fonlama piyasasındaki pandemiye bağlı stresi hafifletmek için geçici bir sermaye tamponunu uzatmayacağını açıklamasının ardından banka hisselerinin düşmesiyle Wall Street’in ana borsa endeksleri değer kaybetti.

Pan-Avrupa STOXX 600 endeksi, Fransa’nın coronavirüsün yayılmasını engellemek için yeni bölgesel kilitlemeler uygulamasından sonra %0,76 değer kaybetti. MSCI’nın dünya genelindeki hisse senedi göstergesi %0,29 değer kaybetti. Yatırımcılar, Başkan Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık teşvik planının kabul edilmesinin ardından, piyasalarda bir yükseliş bekliyordu.

Mark Hackett: Şimdi büyük düşüşlere neden olan haberlere biraz daha duyarlıyız

Nationwide’da yatırım araştırma şefi olan Mark Hackett, piyasaları yorumlayarak şunları söyledi:

Olumlu tarafta o kadar güçlü bir haber akışı ve katalizör dönemi yaşadık ki şimdi bunların çoğu büyük ölçüde piyasaya sürüldü… Şimdi büyük düşüşlere neden olan olumsuz haberlere biraz daha duyarlıyız.

S&P 500 banka endeksi %1,6 düştü. ABD tahvil getirilerindeki artış piyasaları tüketirken, yatırımcılar hala bu haftanın başındaki FED toplantısını sindiriyor. Merkez bankası, hedef faiz oranını sıfıra yakın tutma sözünü tekrarlasa da bu yıl ABD’de daha yüksek ekonomik büyüme ve enflasyon beklediğini söyledi.

buyuk bir gerilim dunyaca unlu stratejistler altin piyasalarini yorumladi 0 U5PdvARw

Ryan Swift: Şu anda gördüğümüz şey büyük bir gerilim…

ABD Hazine getirileri gevşerken, piyasa muazzam mali teşvikten kaynaklanan bir nakit akışını emmeye çalışırken negatif faiz bölgesi ile flört etti. Gösterge 10 yıllık tahviller son olarak fiyatta 1/32 artarak Perşembe günü geç saatlerde %1.7264 getiri elde etti. Daha sonra bu rakam %2.518’e ulaştıktan sonra, Ağustos 2019’dan bu yana en yüksek değer elde edildi. Montreal’deki BCA Research’te stratejist olan Ryan Swift, piyasaları yorumlayarak şunları söyledi:

Nihayetinde şu anda gördüğümüz şey, 2023’ün sonundan önce birkaç faiz artışını içeren piyasa fiyatları ile FED’in 2024’e kadar yükselme beklemeyen öngörüsü arasında büyük bir gerilim….

Dolar, ana para birimleri karşısında kazanımlarını artırdı ve bir haftadan uzun bir süredir en yüksek seviyesine ulaştı. Petrol fiyatları, Avrupa genelinde yeni bir coronavirüs enfeksiyonu dalgasının yakıt talebini azaltacağı beklentisiyle önceki seansta yaklaşık %7 düştükten sonra yükseldi. Şimdi analistler, altın fiyatlarında bir miktar daha olumsuz fiyat hareketi bekliyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

“Büyük Bir Gerilim”: Dünyaca Ünlü Stratejistler Altın Piyasalarını Yorumladı