Bu Yıl Steam’de En Çok Oynanan 10 Tanınan Online Oyun

bu yil steamde en cok oynanan 10 taninan online oyun 7mdmPW1h

Oyun dünyasının en büyük platformu olan Steam, her yıl milyonlarca oyuncuyu bir ortaya getiriyor ve oyunculara adetsız oyun ile hizmet veriyor. Fiyatlı ve fiyatsız birçok kendini kanıtlamış tanınan oyunun bulunduğu Steam’de anlık oyuncu adetları, bazen şaşırtan derecede yüksek olabiliyor. Ama 2020 yılı genel olarak konutta geçmiş olmasına karşın, anlık oyuncu adetlarında gözle görülür bir düşüş gözlemleniyor.

Steam’de en çok oynanan oyunlar listesine baktığımızda, fiyatsız oyunların birinci sıraları her zamanki üzere elden bırakmisimığını görüyoruz. Hazırsanız 2020 yılı boyunca Steam üzerinde en çok oyuncu adetsına ulaşan ve en çok oynanan oyunlara yakından bir göz atalım.

2020 yılında Steam’de en çok oynanan oyunlar:

 • Counter-Strike: Küresel Offensive
 • DOTA 2
 • PlayerUnkown’s Battlegrounds
 • Destiny 2
 • Among Us
 • Grand Theft Auto V
 • Team Fortress 2
 • Apex Legends
 • ARK: Survival Evolved
 • Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege

Son vakitlerin en süratli yükselen online FPS oyunu: Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege

 • En yüksek eş vakitli oyuncu adetsı: 54.460

Hem edebiyat hem de oyun dünyasında efsane hâline gelmiş Tom Clancy’nin bizlere kazandırdığı yegane oyun Rainbow Six: Siege, Steam en çok oynanan oyunlar listesine 54 bin oyuncuyla son sırisiman giriyor. FPS oyunları ortasında hâlâ popülerliğini koruyan Rainbow Six: Siege, tekrar ne bu popülerliğin bir kısmını kaybetmiş üzere görünüyor.

Piyasisimaki en düzgün hayatta kalma temalı üretimlerden: ARK: Survival Evolved

 • En yüksek eş vakitli oyuncu adetsı: 55.390

En çok oynanan oyunlar listesinde karşımıza çıkan birinci sürpriz oyun, anlık oyuncu sayısında yaklaşık 1.000 oyuncu farkla Rainbow Six: Siege’ı geçen ARK oluyor. Fantastik öğelere sahip bir hayatta kalma oyunu olan ARK: Survival Evolved, gerçeğe yakın hayatta kalma tecrübesini yaşatan ender oyunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Tekniğin ön plana çıktığı rekabetçi bir FPS: Apex Legends

 • En yüksek eş vakitli oyuncu sayısı: 71.270

2019 yılında çıkan ve FPS cinsinde en çok sevilen rekabetçi oyunlardan biri hâline gelen Apex Legends, Steam basamaklarını kararlı isimımlarla tırmanmaya devam ediyor. Olağan bu popülerlikte Apex’in fiyatsız olmasının da hissesi var. Aksi takdirde CS: GO, Destiny 2, Fortnite ve gibisi battle royale nişancı oyunları ile baş etmesi sahiden sıkıntı bir hâl alırdı.

Yılların eskitemediği tanıdık bir yüz: Team Fortress 2

 • En yüksek eş vakitli oyuncu sayısı: 74.370

Uzun yıllardır oyun dünyasında bulunan Valve çıkışlı Team Fortress 2, geçen bu kadar yılın akabinde hâlâ yeniliğini ve popülerliğini müdafaayı başarıyor. Bu kafaarının sırrı ise Team Fortress’in öteki nişancı battle royale oyunlara nazaran daha ayrımlı ve özgür olması. Ateş püskürtücü dâhil birçok enteresan silahın da oyunda bulunması, Team Fortress 2’yi eğlenceli kılan ayrıntılardan.

Bir oyundan daha fazlası olup ömür şekli sunan Grand Theft Auto V (Online):

 • En yüksek eş vakitli oyuncu adetsı: 87.840

Oyun dünyasının en çok hasılat yapan oyunu, herkesin isimını bir sefer duyduğu Rockstar’ın ve çağımızın efsanesi Grand Theft Auto V, bu sene en çok oynanan oyunlar listesinde alanini Among Us’a kaptırıyor. Yeniden de hâlâ azımsanmayacak derecede anlık oyuncu adetlarına ulaşan GTA V, Rockstar’a daha uzun yıllar servet kazandıracak üzere duruyor. Natürel GTA VI’nın çıkışıyla her şey bilakis dönebilir. Rockstar yakın vakitte GTA V’ten sıkılıp yeni oyun için kolları sıvayacak mı? Daima birlikte ilerleyen vakitlerde öğrenebileceğiz.

2020’nin bir nebze de olsa süratli geçmesini sağlayan Among Us:

 • En yüksek eş vakitli oyuncu sayısı: 90.270

Çıkışının üzerinden belli bir mühlet geçtikten sonra birden patlayan Among Us, hepimizin aşina olduğu ve oyun dünyasında yıllardır aslında örneklerinin bulunduğu bir temele dayanıyor. Bazılarının Vampir-Köylü olarak bildiği sıkça arkisimaş kümeleri ortasında oynanan toplumsal çıkarım oyunlarının mantığını temel yer Among Us, Town of Salem üzere bu üslubun atası sayılabilecek oyunların daha evvel hiç yakalayamisimığı bir kafaarıyı yakalıyor.

Bunun ana sebeplerinden biri de Among Us’ın oyuncuyu uğraştırmisiman direkt olarak arkadaşlarıyla oyun oynamasını ve tabiri caizse mecnun üzere eğlenmesini mümkün kılması olarak kıymetlendirilebilir.

Sonradan fiyatsız olup Steam’in kalesi haline gelen Destiny 2:

 • En yüksek eş vakitli oyuncu adetsı: 93.840

Steam’in CS:GO ile birlikte yıkılmaz kalelerinden biri olan Destiny 2, emin isimımlarla popülerliğini muhafazaya ve arttırmaya devam eden fiyatsız FPS oyunlarından biri. 2017 yılında PlayStation 4, Xbox One ve PC için çıkan Destiny 2, aslında oynaması fiyatlı bir oyundu.

Ancak 2019 yılında Steam risimikal bir karar alarak oyunu fiyatsız hâle getirdi. Bu atılımın meyvelerini bu sene de görebiliyoruz. Çünkü Destiny 2’nin fiyatsız olması Steam’e yüzbinlerce ekstra oyuncu ve binlerce ekstra anlık oyuncu kazandırmış oluyor.

Battle Royale çeşidinin en büyük temsilcisi: PlaalanUnknown’s Battlegrounds (PUBG)

 • En yüksek eş vakitli oyuncu sayısı: 190.470

Destiny 2’nin 90 binlerdeki anlık oyuncu adetsını 2 katından fazla katlayarak birinci üçe giren PlamekanUnknows’s Battlegrounds, tıpkı vakitte Steam’in en çok oynanan ve 100 bin anlık oyuncu barajını aşan tek fiyatlı oyun oluyor. PUBG’nin ne olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Her ne kisimar hileler, orta ara gelen güncellemeler ve gibisi teknik aksaklıklar oyuncuları sinirlendirip oyunun puanını düşürse de yeniden de oyuncuların PUBG’den bir türlü vazgeçemediğini görüyoruz. Lakin tekrar de 2019 yılında 1 milyonun üzerinde anlık oyuncuya ulaşan PUBG’nin, 2020 yılında çok büyük anlık oyuncu kaybı yaşadığı görülebiliyor.

Hardcore MOBA oyuncularının toplanma alani: DOTA 2

 • En yüksek eş vakitli oyuncu adetsı: 418.280

Warcraft III’ün tek oyunculu modu The Frozen Throne üzerinde bir harita olan DOTA, neredeyse 20 yıldır popülerliğini muhafazayı başaran yegane oyunlardan biri. 2013 yılında DOTA 2 ismiyle resmi sürümünü kazanan ve Steam’de uzunluk gösteren oyun, o periyottan itibaren popülerliğini çığ üzere büyütmeye devam ediyor.

Her ne kadar yeni jenerasyon tarafından LoL kisimar tercih edilmese de DOTA 2 hâlâ anlık olarak lisana kolay 418 bin oyuncu sayılarını görmeyi kafaarıyor. Yeniden de PUBG ve öbür oyunlarda olduğu üzere 2019 yılında 1 milyon anlık oyuncu sayısını geçen DOTA 2 de anlık oyuncularının birçoğunu kaybetmiş durumda.

…ve olağan ki de bir efsane: Counter-Strike: Küresel Offensive

 • En yüksek eş vakitli oyuncu sayısı: 665.530

2019 yılındaki eş vakitli oyuncu adetsının 2020 yılında biraz gerisinde kmekan CS:GO, tekrar de birinci sıraya oturmayı başarıyor. Bilhassa PUBG’nin ve DOTA 2’nin çok büyük ölçüde anlık ve genel oyuncu kaybetmesiyle birinci sıraya alanleşen CS:GO, anlık oyuncu adetsıyla da en kararlı durum sergileyen oyunların kafaında geliyor.

Gariptir ki 2020 yılının pandemi ve karantina ile geçiyor olmasına karşın, Steam üzerinde bulunan anlık oyuncu sayılarında gözle görülür ağır düşüşler gözlemleniyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri de Epic Games’in yıl uzunluğu verdiği fiyatsız oyunlar ve yaptığı kampanyalar olarak kıymetlendirilebilir. Sizler Steam üzerinden en çok hangi oyunları oynuyorsunuz?

Sıradaki içerik:

Bu Yıl Steam’de En Çok Oynanan 10 Tanınan Online Oyun