Bitcoin’de Güçlü “Dipten Satın Al” Sinyali 5 Ay Sonra İlk Kez Yandı!

bitcoinde guclu dipten satin al sinyali 5 ay sonra ilk kez yandi hOUWeUrT

Bitcoin (BTC) fiyatı, bu hafta üçüncü kez 44.000-45.000 dolarlık destek seviyesine düştü.

bitcoinde guclu dipten satin al sinyali 5 ay sonra ilk kez yandi 0 d6dVZSgA

BTC/USD çifti, kayıpların bir kısmını geri kazanmadan önce Bitstamp’te 44.000 doların altına indi. Yazım sırasında, 45.000 doların üzerinden işlem görüyor.

SOPR ve fonlama oranları

Bazı analistler, fiyattaki son düşüşün arkasındaki neden olarak madencilerin satışlarındaki artışa dikkat çekti.

Bu temel destek seviyesinin üçüncü kez test edilmesi, boğalar için olumlu bir duruma işaret edebilir. Veri analizi kaynağı Glassnode, günlük Bitcoin Harcanan Çıktı Kâr Oranının (SOPR) “tam bir sıfırlama” durumunda olduğunu belirtti.

SOPR, esas olarak, harcanan çıktıların işlem sırasında kârda mı yoksa zararda mı olduğunu gösterir. Bu temel metrik Eylül 2020’den bu yana ilk kez negatife döndü. Yani yatırımcılar BTC’yi ortalama olarak hafif bir zararda hareket ettiriyorlar. Glassnode’a göre bu durum, kâr alımının azaldığını gösteriyor.

Analistler, “Dün, toplamda, 243 milyon dolarlık zincir üstü net zarar gördük. Bu, Nisan 2020’den bu yana en düşük günlük değer,” diye ekledi.

bitcoinde guclu dipten satin al sinyali 5 ay sonra ilk kez yandi 1Bitcoin fonlama oranları. Kaynak: Bybt.com

Bu sırada, Decentrader’ın kurucu ortağı ve Golden Ratio (Altın Oran) çarpanı yönteminin yaratıcısı olan popüler trader Philip Swift de SOPR’ın çökmesine dikkat çekti.

Bunun, geçen haftaki türev fonlama oranlarının sıfırlanmasıyla birlikte BTC fiyatı için potansiyel olarak yükseliş eğilimine işaret ettiğini düşünüyor. Çünkü, bu tür olaylar daha önce yeni yükseliş trendlerinin başlangıcıyla aynı zamana denk gelmişti. Swift, şu ifadeleri kullandı:

“SOPR şimdi sıfırlandı (grafikte yeşil), yani şu anda satan cüzdanlar artık zararla satıyor. Bu, bir boğa piyasasında güçlü bir ‘düşüşten satın al’ sinyalidir. Bu, sıfırlanan türev fonlarının yanı sıra yükselişe işaret eder.”

bitcoinde guclu dipten satin al sinyali 5 ay sonra ilk kez yandi 2 PprpTXAZBTC fiyatı vs. SOPR

SOPR yeşile en son 5 ay önce, Bitcoin’in 10.000 dolar civarında işlem yaptığı sırada dönmüştü. O zamanlar bu durum, BTC’nin yeni bir boğa piyasasını tetiklemesinde önemli bir engeldi. O zamandan beri fiyat beş kattan fazla artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 58.000 dolara yükseldi.

Bununla birlikte piyasa, kripto para birimleri ve genel olarak tüm piyasalar için tarihsel olarak düşüş gösteren Mart ayına girerken; birçok trader da ihtiyatlı olmaya devam ediyor.

Swift, “Geleneksel piyasalarda güven eksikliği nedeniyle Mart ayı yavaş geçebilir. Ancak genel olarak Bitcoin için ‘bullish’ hissediyorum ve önümüzdeki üç ay içinde önemli ölçüde daha yüksek bir değer bekliyorum,” dedi.

Bitcoin için 44.000-45.000 dolar izlenecek temel seviyeler olmaya devam ediyor

Bu sırada, Bitcoin traderları 44.000-45.000 dolar seviyesini yakından takip ediyor. örneğin Willy Woo, 45.000 dolar seviyesinin güçlü bir destek olduğunu ve bu seviyenin altında herhangi bir düşüşün gerçekleşmesi durumunda agresif bir şekilde satın alım beklediğini söylüyor.

dahası, zincir üstü analiz firması Santiment’teki araştırmacılar, tüm kripto para piyasasının artık Bitcoin’in bu anahtar seviyenin üzerinde kalmasına bağlı olduğuna inanıyor:

“Şimdiye kadar kırmızı bir hafta sonu oldu. Altcoin’lerin gerçekleştirdiği tırmanışa kıyasla geri çekildiği için gözler Bitcoin’de. Kripto para birimlerini izlerken bir gösterge olarak, zincir üstü aktivitenin yanı sıra, BTC için 44.000 dolarlık destek seviyesini takip edin.”

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Bitcoin’de Güçlü “Dipten Satın Al” Sinyali 5 Ay Sonra İlk Kez Yandı!