Bitcoin Vadeli İşlemlerde Açık Pozisyon Devasa Rakamlara Ulaşırken Yükseliş Trendi Devam Ediyor

bitcoin vadeli islemlerde acik pozisyon devasa rakamlara ulasirken yukselis trendi devam ediyor

Bitcoin, temel destek seviyelerini yeniden test etme yolunda olabilir. Ancak BTC vadeli işlemlerine ilişkin 22,5 milyar dolarlık rekor açık pozisyon, boğaların yükselişin devam etmesini beklediğini gösteriyor.

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin (BTC) fiyatı Mart ayında %22,5 yükseldi. Ancak fiyat yükseldikçe bazı alıcılar türev verilerine göre aşırı kaldıraç kullanmaya başladı. Bu arada, vadeli işlemlerin açık pozisyonu 22,5 milyar dolara ulaştı. Bu durum yatırımcıların mevcut rallinin ne kadar sürdürülebilir olduğunu sorgulamasına neden oldu.

Özellikle yükseliş piyasasında iyimser olmak endişe verici sayılamaz. Yine de, alıcılar aşırı kaldıraç kullandığında tehlike işaretleri yükselir. Çünkü bu bir satış sırasında büyük likidasyonlara yol açabilir.

bitcoin vadeli islemlerde acik pozisyon devasa rakamlara ulasirken yukselis trendi devam ediyor 0 TCbejWdm

21 Şubat’ta 58.300 dolarla zirveye ulaştıktan sonra Bitcoin, sonraki hafta %26’lık bir düzeltmeyle karşılaştı. Bu hareket, 4,5 milyar dolar değerindeki vadeli işlem sözleşmelerinin likidite olmasına neden oldu.

bitcoin vadeli islemlerde acik pozisyon devasa rakamlara ulasirken yukselis trendi devam ediyor 1 DwDYiAve

13 Mart’ta BTC vadeli işlemlerindeki açık pozisyon, aylık %39’luk bir artışı temsil eden rekor seviyeye 22.5 milyar $’a ulaştı.

Piyasanın aşırı iyimser olup olmadığını değerlendirmek için gözden geçirilmesi gereken birkaç türev metriği vardır. Biri vadeli işlem primi ve vadeli işlem sözleşmesi fiyatları ile normal spot piyasa arasındaki fiyat farkını ölçer.

1 aylık vadeli işlemler genellikle %12 ila %24 yıllık prim ile işlem görmelidir ve bu bir borç verme oranı olarak yorumlanmalıdır. Satıcılar uzlaşmayı erteleyerek daha yüksek bir fiyat talep ediyor ve bu da fiyat farkı yaratıyor.

bitcoin vadeli islemlerde acik pozisyon devasa rakamlara ulasirken yukselis trendi devam ediyor 2 VNqkU1VA

Yukarıdaki grafik, Bitcoin vadeli işlemlerinin temelinin, genellikle sürdürülemez olan %60 ile zirveye çıktığını gösteriyor. % 35’in üzerindeki bir baz oran, alıcılardan aşırı kaldıraç oranına işaret ediyor ve büyük tasfiye ve müteakip piyasa çökmeleri için potansiyel yaratıyor.

BTC fiyatı 13 Mart’taki 60.000 $’lık zirveden düştükten sonra bu göstergenin nasıl düzeltildiğine dikkat edin. 21 Şubat’ta BTC tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 58.300 $’a ulaştı ve 48 saatten daha kısa bir sürede %22 düştü. Vadeli işlem baz oranı ise nötr olarak %16’ya ayarlandı.

% 24’ün üzerindeki bir temel seviye, mutlaka kırılma öncesi bir uyarı değildir. Ancak vadeli sözleşmeli alıcılardan yüksek kaldıraç kullanım seviyelerini yansıtır. Bu aşırı güven, piyasanın zirvesinden %10 veya daha fazla gerilemesi durumunda genellikle daha büyük bir risk oluşturur.

Yatırımcıların bazen, özellikle hafta sonları bir ralli sırasında kaldıraç oranlarını artırdıklarını, ancak daha sonra riski ayarlamak için temel varlık (spot Bitcoin) satın aldıklarını belirtmek gerekir.

61.750 $’a Geçiş Satıcıları Tasfiye Etmedi

Bitcoin fiyatının 65.000 $ ve üzerine çıkacağını iddia edenler, Şubat ayından bu yana %71’lik ralli boyunca açık pozisyonun arttığını bilmekten memnuniyet duyacaklar. Bu durum, short odaklı satıcıların büyük olasılıkla tamamen hedge edildiğini ve etkili bir şekilde bir olumsuzluk beklemek yerine vadeli işlem priminden yararlandığını göstermektedir.

Yukarıda açıklanan stratejiyi kullanarak, profesyonel yatırımcılar esasen nakit yaparlar ve dayanak varlığı satın almaktan ve aynı anda vadeli işlem sözleşmelerini satmaktan oluşan alım satımlar gerçekleştirirler.

Bu arbitraj pozisyonları genellikle tasfiye riski taşımaz. Bu nedenle, güçlü bir ralli sırasında açık pozisyondaki mevcut artış olumlu bir göstergedir.

Sıradaki içerik:

Bitcoin Vadeli İşlemlerde Açık Pozisyon Devasa Rakamlara Ulaşırken Yükseliş Trendi Devam Ediyor