Bitcoin Madenciliği Devine Çarpıcı Suçlama – Neler Oldu?

bitcoin madenciligi devine carpici suclama neler oldu thRHW6BG

Apple Daily tarafından yayınlanan bir rapora göre, Çin merkezli madencilik donanımı üreticisi Bitmain, yerel firmalardan yasadışı yollarla mühendis çalıştırma şüphesiyle Tayvanlı yetkililer tarafından soruşturuluyor.

Rekabet Avantajı

Bitmain’in, yapay zeka (AI) çipleri geliştirmek için MediaTek ve ASE gibi büyük teknoloji şirketlerinden en iyi yetenekleri işe almak üzere Tayvan’da Zhijiao ve Xindao olmak üzere iki ayrı birim kurduğu ve böylece ülkenin rekabet avantajını baltaladığı iddia ediliyor.

Çin’deki işletmelerin, hükümete kayıt yaptırmadan Tayvan’da mağaza açmaları kanunen yasaklanmıştır.

Bitcoin Madencilik Devi Bitmain, Yeni Nesil ASIC Çipini Yayınlayacak

İki ülke arasındaki jeopolitik savaşın yanı sıra, Çinli yarı iletken firması SMIC, dünyanın en büyük yarı iletken dökümhanesi olan Tayvanlı TSMC’nin en büyük rakibi. Çinli şirketler aktif olarak Tayvanlı mühendisleri daha yüksek maaşlarla işe almaya çalışıyor.

Hem Bitmain hem de MediaTek konu hakkında henüz yorum yapmadı. ASE, mühendislerinin “kaçak avlanma” olayına karışmadığını iddia ediyor.

2018’de yapay zeka ile uğraştıktan sonra, Bitmain, diğer önde gelen Çinli ASIC üreticileriyle birlikte, yeni bir gelir akışı bulurken Bitcoin madencilik endüstrisindeki belirsizlikten korunmak için geçen yıl çip yapımına odaklanmaya başladı.

Yasal düzenleme, madenciler için belirsiz bir şekilde önemli bir risk faktörü olmaya devam ediyor. Örneğin, Çin’in İç Moğolistan bölgesi, enerji kullanım hedefini karşılamak için bu Mart ayı başlarında mevcut tüm madencilik çiftliklerini kapatma planını açıkladı.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Bitcoin Madenciliği Devine Çarpıcı Suçlama – Neler Oldu?