Kripto Para

Bitcoin (BTC) ile Dolandırıcılık Yapanlara Dikkat! Evinizi, Arabanızı Kaptırmayın!

Bitcoin (BTC), son vakitlerde yaşadığı yükseliş ivmesiyle bir arada daha çok insanın dikkatini çekmeye başladı. Kripto para piyasasına her geçen gün daha çok yatırımcı giriş yaparken bu durumdan yararlanmak için pusuda bekleyen dolandırıcılar da var. Uzmanlar bu nedenle bilhassa yeni yatırımcıları bu doladırıcılık çeşitlerine karşı dikkatli olmaya davet ediyor.

Bahisle alakalı DHA’ya açıklamalarda bulunan Blockhain Teknolojileri Uzmanı Dr. Bora Erdamar, insanların çıkar elde etme dürtüsüyle risk iştahlarının da arttığını lisana getirdi. Erdamar, şu tabirleri kullandı:

“Kazanç elde etmek isteyenlerin risk iştahı arttı. Berbat niyetli şahıslar, dolandırıcılık için halkın ilgisini berbata kullanıyor. Dünyada ve Türkiye’de inanç oluşturmuş borsalar üzerinden süreç yapın. Bankadan kredi çekip meskeni ve arabayı satıp kripto para almak âlâ değildir, sonu sonu hüsranla bitebilir.”

Bahçeşehir Üniversitesinden (BAU) BlockhainIST Merkezi Yöneticisi Öğr. Üyesi Dr. Bora Erdamar, kripto paralara yatırım yaparak kısa yoldan güçlü olmak hayalleri kuran yatırımcıları yaşanabilecek dolandırıcılıklara karşı uyardı. Erdamar, konuşmasının devamında şu tabirleri kullandı:

“Bitcoin merkeziyetsizdir, işvereni yoktur. Kısa yoldan varlıklı olmak isteyenlerin hayallerini süslüyor. Bitcoin’in çok yeni ve riskli bir yatırım aracı olduğunu bilmek gerekiyor. Riskli bir yatırımın yalnızca yüksek getiri değil yüksek kayıp potansiyeli taşıdığının da altını çizmeliyiz.”

Erdamar: Diğerlerinin Söylediklerine Kanmayın

Erdamar, kripto para piyasasında yatırım yapmak isteyenleri uyarmaya devam ederek, şunları söyledi:

“Risk iştahı arttı. Bunu kurumlarda da görüyoruz. Değerli yatırım kuruluşları da portföylerinde kripto paralara yer veriyor. Kripto para alımı, satımı için hem Türkiye’de hem de dünyada saygınlığı oluşmuş aşikâr başlı kripto para borsaları var, bu borsalar üzerinden süreç yapılmasını öneriyorum. Asla ve asla kişi olarak birilerinin bana şu kadar paranızı verin, sizin için şu kadar Bitcoin alırım, yüksek çıkarla size geri öderim üzere telaffuzlara kanmayın. Ne yazık ki kripto para ekosisteminde potansiyel yüksek olduğu için makus niyetli şahısların dolandırıcılık için halkın ilgisini berbata kullandığını görüyoruz.”

Erdamar, kripto para teknolojisinin daha da yaygınlaşmasıyla birlikte halkın daha düzgün yatırımlar yapmasını sağlayacak projelerin de gelişeceğini ve bu sayede bir istikrar sağlanacağını tabir etti. Erdamar, bilgiyle desteklenen ilginin yüksek olmasının çok kıymetli olduğunu söz etti.

Türkiye’de Kripto Paralarla İlgili Çalışma Kümesi Kuruldu

Erdamar, Türkiye’de kripto paralarla alakalı olarak bir çalışma kümesinin kurulduğunu öncelikle kripto paraların tarifinin yapılması gerektini söyledi. Erdamar, son olarak şu sözleri kullandı:

“Kripto paralarının tarifinin yapılması gerekiyor. Emtia mı, menkul değer mi yoksa para olarak mı pahalandırılacak ya da farklı bir kategoride mi ele alınacak bunun tartışmaları devam ediyor. Benim görüşüm, kripto paraların kendi içerisinde bile çok fazla çeşidinin olması nedeniyle farklı başka ele alınması lazım. Kripto paralar için birebir sepete konulup, toplu bir tarif yapılamaz. Kripto para ailesinin emtia yahut menkul değere indirgenmesi dertlere yol açacaktır. Bahsin hakikat anlaşılması, farklı bir kategori yapılıp, o denli regülasyonların ilerlemesi en kıymetli adım olacaktır.”

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu