Bitcoin borsası milyarlarca dolar aklamaktan hatalı bulundu

bitcoin borsasi milyarlarca dolar aklamaktan hatali bulundu O1asyBdf

bitcoin borsasi milyarlarca dolar aklamaktan hatali bulundu 0

2008 yılında Bitcoin geliştiricisi Satoshi Nakamoto’nun proje kağıdını okuyanlar bugün gelebileceği noktayı elbet kestirim edememişti. Trilyon dolarlık hacme yürüyen ve devasa bir yatırımcı kitlesi toplayan kripto paralar tekrar de kuşkuları giderebilmiş değil.

Milyarlarca dolar aklandı

Kripto paralar ile ilgili en büyük tedirginlik elbet kara para aklama ihtimali. Genelde takip edilemeyen hesapların olduğu merkeziyetsiz borsalarda kara para aklamanın ağır bir formda yapıldığı düşünülüyor.

Daha kripto paraların birinci periyodunda; 2011 yılında BTC-e isminde bir kripto para borsası yayınlayan Rus Alexander Vinnick, kısa müddette pek çok kabahat ögesinin odağı haline geldi. Kara para aklama, siber taarruz, ferdî bilgilere müsaadesiz erişim ve komplo kurma bunlar ortasında.

2017 yılında Yunanistan’da göz altına alınan Vinnick sonrasında Fransa’ya iade edilmişti. ABD Adalet Bakanlığı’nın da yakından takip ettiği davada Vinnick hatalı bulundu. 5 yıl mahpus ve 100 bin Avro para cezasına çarptırıldı.

Vinnick’in yaklaşık 4 milyar dolar kara para akladığı sav ediliyor. Toplamda 17 farklı olay isnat edilen Vinnick’in bir devir taarruza uğrayan Mt.Gox borsasından çalınan paraları da akladığı belirtiliyor. Hatta milyonlarca dolar ziyan oluşturan Locky isimli fidye yazılımında da parmağı olduğu söz ediliyor.

Vinnick ise yalnızca bir operatör olduğunu ve borsa sahiplerinden gelen talimatları yerine getirdiğini sav ediyor. Savcıların 17 suçlamadan yalnızca birini ispat edebilmesi nedeniyle Vinnick 10 yıl mahpus ve 750 bin Avro tazminat cezasından kurtulmuş durumda fakat hala Fransa işin peşini bırakmış değil.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Bitcoin borsası milyarlarca dolar aklamaktan hatalı bulundu