Bir Ortaokul Öğrencisi, Çalışan Bir Füzyon Reaktörü Üretti

bir ortaokul ogrencisi calisan bir fuzyon reaktoru uretti uhTKfc3s

Füzyon reaktörleri günümüzde son derece ilgiyle yaklaşılan bir bahis ve ayrımlı ulusların bu mevzuya milyarlar harcadığı da bilinen bir gerçek. Atomları ayırmak yerine birleştirme sayesinde açığa çıkan gücün kullanılmasını sağlayan bu füzyon reaktörlerinin imali da bir oldukça sıkıntı. Lakin reaktörü 12 yaşından 13 yaşına geçmeden çabucak evvel yapan Jackson Oswalt, bunu konut şartlarında gerçekleştirdi.

Jackson, yaptığı açıklamalarda reaktörün tasarım ve üretim kısımlarında tek kafaına çalıştığını belirtti. Muvaffakiyetini Guinness Dünya Rekorları ile paylaşan Jackson, yaptığı açıklamalarda “Reaktördeki sıcaklıklar değişse de 100 milyon (kelvin) dereceye kadar çıkabiliyortabirlerini kullandı.

Çektiği bir görüntüde süreci anlatan Jackson elektriği kullanarak iki döteryum (ağır hidrojen) atomunu hızlandırmayı başardığını; bunun sonucunda atomların nötron açığa çıkararak su ısıtıp buhar oluşturabilen helyum 3 (izotop) ürettiğini tabir etti. Bu buharın da elektrik üretmek için kullanılabileceğinin de altı çizildi.

Jackson Oswalt şu ana kisimarki en genç füzyon reaktörü üreticisi olsa da rekorun evvelki sahibinin de fazla büyük olmisimığını belirtmekte yarar var. 14 yaşında füzyon reaktörü oluşturan Taylor Wilson, rekorun eski sahibiydi ve Jackson, yaptığı açıklamalarda Wilson’dan ilham aldığını tabir etti.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Bir Ortaokul Öğrencisi, Çalışan Bir Füzyon Reaktörü Üretti