BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Aşı Salgını Bitirecek

biontech ceosu ugur sahin asi salgini bitirecek qRAV8ZJM

Pfizer, geçtiğimiz günlerde geliştirilen koronavirüs aşısının %90 oranında muvaffakiyete ulaştığını açıklamıştı. Akabinde tüm dünya, bu aşıdaki en değerli rolün Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Hasret Türeci’nin kurduğu şirket BioNTech’e ilişkin olduğunu öğrendi. Dünya basınının konuştuğu çift, aşı haberinden sonra şirketlerinin 25 milyar dolar pahaya ulaşması ile Almanya’nın en varlıklı 100 insanı ortasına girmişti. 

Aşı haberinin akabinde BBC’ye açıklamalarda bunun Prof. Dr. Uğur Şahin, Sıhhat Bakanlığı ile temasta olduklarını, gerekli protokol sağlanırsa 2021’in birinci 3 ayı içerisinde Türkiye’nin muhtaçlığı kisimar aşıyı gönderebileceklerini de açıklamıştı.

“Eğer soru bu aşıyla pandemiyi durdurup durduramayacağımız ise buna karşılığım evet”

biontech ceosu ugur sahin asi salgini bitirecek 0 ml1zVwev

İngiliz The Guardian’a konuşan Prof. Şahin, “Eğer soru bu aşıyla pandemiyi durdurup durduramayacağımız ise buna yanıtım evet, zira semptomlu enfeksiyonlardan bile korunma sağlanması büyük bir tesir yaratacaktır” dedi.

Şahin, daha evvel BBC ile gerçekleştirdiği bir röportaj da da aşının virüse birden fazla formda saldırdığını belirterek, “Covid-19’un hücrelerimize girişini engelliyor. Ancak virüs bir halde girmiş bile olsa, o vakit da hücreleri virüsün başına vurup ortisiman kaldırıyor. Bağışıklık sistemini bu iki savunma hareketini yapacak formda çok uygun eğittik. Artık biliyoruz ki virüs bu alanizmalara karşı kendisini savunamaz” açıklamasında bulunmuştu.

Prof. Dr. Uğur Şahin’in bahsettiği Pfizer aşısı, 2 doz olarak uygulanıyor. 2021 yılı içerisinde 1,5 milyar doz üretilerek dünyanın ayrımlı bölgelerinde dağıtılması bekleniyor. Aşının fiyatı ise 19,5 dolar.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Aşı Salgını Bitirecek