Bilim

Bilim İnsanları, Yeni Bir Kanser Tedavisi Geliştirdi

Bilim dünyası kanserin ölümcül olduğunu tespit ettiği günden bugüne kadar kansere karşı uğraşını sürdürmeye devam ediyor. Bu ölümcül hastalığa karşı pek çok kıymetli gelişme yaşandı ve formüller geliştirildi. Lakin her şeye karşın kansere büsbütün karşı gelebilen bir tedavi geliştirilemedi.

Tel Aviv Üniversitesi’ndeki bilim insanlarıysa bu hususta yeni bir ilerleme kaydetti. Yeni çalışmalarını Science advances mecmuasında yayınlayan bilim insanları, CRISPR gen düzenleme teknolojisinin yardımıyla bir formül geliştirdi. Bilim insanları, CRISPR’ın ölümcül kanseri ortadan kaldırma ihtimalinin olduğunu söyledi.

Kanser hücreleri tekrar etkin olmayacak biçimde öldürülüyor:

bilim insanlari yeni bir kanser tedavisi gelistirdi 0 QI2KtaSe

CRISPR, olağan kurallarda potansiyel olarak ziyanlı genetik bozuklukları düzeltmek için geliştirilmişti. Lakin bilim insanları, yayınladıkları araştırmisima bunun kansere karşı bir deva olabileceğini belirtti. Bilim insanları, ‘yeni lipit nanopartikül bazlı dağılım sistemi‘ ismini verdikleri sistemle kanser hücrelerini gaye alabildiklerini ve bu hücreleri yine etkin olmayacak formda öldürebildiklerini açıklisimı.

Yayınlanan makalede bilim insanlarının geliştirdikleri yeni sistemin nasıl çalıştığına da değinildi. Buna nazaran bilim insanları, basitçe anlatmak gerekirse nanopartikülleri kullanarak CRISPR enzimi olan Cas9’a ileti gönderiyor ve enzime kanser hücrelerini amaç aldırıyordu. Tıpkı iletide enzimden ‘moleküler makas‘ olması ve hücrenin DNA’sını kesmesi isteniyordu.

bilim insanlari yeni bir kanser tedavisi gelistirdi 1 eaeMDIhE

Bilim insanları, sistemin en yüksek mevt oranına sahip iki kanser tipi olan glioblastoma ve metastatik yumurtalık kanserini maksat alarak kanıtlamaya çalıştı. Fareler üzerinde yapılan deneyde yeni CRISPR tekniğinin hayatta kalma oranını iki katına çıkardığı görüldü. Üstelik bu sırf tek bir tedavinin verdiği sonuçtu.

Makalenin muharrirlerinden Profesör Dan Peer, yaptığı açıklamada bunun bir kemoterapi olmisimığına, yan tesirinin bulunmadığına ve kanser hücresinin bir daha etkin olmayacak formda öldürüldüğüne dikkat çekti. Bilim insanları, ilerleyen periyotta CRISPR sisteminin başka hastalıklar üzerindeki tesirini de inceleyecekler.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu