Bilim İnsanları, Ses Suratının Üst Limitini Buldu

bilim insanlari ses suratinin ust limitini buldu 7UnEPupl

Ses suratı standart olarak deniz düzeyinde, hava ve 20 derece sıcaklıkta olacak formda 343 m/sn (yaklaşık 1.235,5 km/sa) olarak alınıyor. Alışılmış ki kurallar değişince sesin suratı da birebir formda değişiyor. Pekala sesin ulaşabileceği azamî sürat nedir? İşte bunun karşılığını geçtiğimiz günlerde bilim insanları verdi.

Queen Mary Londra Ünivesitesi, Cambridge Üniversitesi ve Yüksek Basınç Fiziği Enstitüsü’nden araştırmacılar, bir ortaya gelerek sesin azamî suratını buldu. Bilim insanları, dünyanın en sert materyali elmasta hareket eden sesi iki katı hıza ulaştırdı. Ses, yaklaşık 36 km/sn süratte seyahat etti.

Çalışma nasıl yapıldı?

bilim insanlari ses suratinin ust limitini buldu 0

Ses dalgaları hava ve su üzere çeşitli ortamlarada hareket edebilir ve dalgaların hareket suratı da bu ortama nazaran değişir. Örneğin ses, katılar üzerinde daha süratli hareket ettiğinden göremediğiniz bir trenin havisima duymisimığınız sesini kafaınızı raylara yaslayınca duyabilirsiniz.

Einstein’ın izafiyet teorisi, bir dalganın hareket edebileceği azamî suratı ışık suratına eşit meblağ. Lakin bugüne kadar ses dalgalarının katı yahut sıvıların içinden geçerken bir üst sürat limitine sahip oldukları bilinmiyordu. Bilim insanlarının yeni araştırmasına nazaran ses suratının üst sonunu kestirim etmek iki boyutsuz temel sabite bağlıydı: İnce yapı sabiti ve proton-elektron kütle oranı.

bilim insanlari ses suratinin ust limitini buldu 1 eUgj1efO

Bu iki sabit, kainatı anlamamızda hâlihazırda değerli bir rol oynuyor. Sabitlerin sahip oldukları hassas pahalar, yıldızlarda proton bozunması ve nükleer sentez üzere nükleer tepkileri yönetiyor ve iki sayı ortasındaki istikrar, yıldızların ve gezegenlerin oluşabileceği ve hayatı destekleyen moleküler yapıların ortaya çıkabileceği dar bir ‘yaşanabilir bölge’ sağlıyor.

Bilim insanlarının yeni keşfiyse bu iki temel sabitin ses suratı üzere muhakkak bir muhakkak materyal özelliklerine hudutlar koyarak materyal bilimi ve ağır unsur fiziği üzere öbür bilim yerlarını da etkileyebileceğini öne sürüyor. Bilim insanları, bu teoriyi çeşitli materyallerde denediler ve teorilerinin atomun kütlesiyle birlikte ses suratının düşmesi gerektiğine dair öngörüsünü aldı.

Bilim insanlarının bu kestirimi, sesin katı atomik hidrojende en süratli halde hareket ettiği manasına geliyordu. Lakin hidrojen, sadece Jüpiter üzere gaz devlerinin çekirdeğindeki basınç üzere basınçlarda atomik olarak katıydı. Bu nedenle bilim insanları, çalışmalarını gerçekleştirmek için en yeni kuantum alanik hesaplamaları yaptı ve katı hidrojendeki ses suratının teorik temel hududa yakın olduğunu buldu.

Sıradaki içerik:

Bilim İnsanları, Ses Suratının Üst Limitini Buldu