Bilgisayarlar Daha Fazla Gelişmeseydi Ne Olurdu?

bilgisayarlar daha fazla gelismeseydi ne olurdu RDIXqMI2

Günümüzde birebir anda birçok süreci yapabilen, sonların dışına çıkabilen ve hatta uzayın kapılarını insanlığa açan üstün bilgisayarlar mevcut. Lakin bilgisayarlar, her vakit bugünkü gücünde ve görünümünde değildi.

Örneğin 1980’li yıllarda piyasaya sürülen BBC Micro, 640 x 256 piksel çözünürlükte ve sırf 8 ayrımlı renkte grafikler oluşturabiliyordu. Nihayetinde yetenekli bilgisayar korsanları, onunla kolay 3D grafikler ve hatta sözcük sentezi yapmanın bir yolunu buldu. Hatta son vakitlerde üzerinde ışın izleme gerçekleştirmenin bir yolu bile bulundu.

bilgisayarlar daha fazla gelismeseydi ne olurdu 0 uBhdE5YN

Teknoloji ilerledikçe Sega Mega Drive üzere ayrımlı konsollar da ortaya çıkmaya başlisimı. Konsolda oynanabilen birinci oyunlardan biriyse temel bir 2D platform oyunu olan Alex Kidd’di. Evvelkilerden katbekat daha yeterli olsa da burisima da grafikler mükemmel değildi lakin yıllar geçtikçe daha yeterli hale geldiler.

bilgisayarlar daha fazla gelismeseydi ne olurdu 1 UsMdD4dp

1997 yılına gelindiğindeyse Sega, Mega Drive için son oyununu piyasaya sürmüştü. Konsol, bu tarihten sonra artık yeni oyun almasa da mevcut grafik ve sesler büsbütün değişmiş, sekiz yıl içerisinde çarpıcı müzikler, paralaks ve karmaşık dönüşümlerle akıcı 2D grafikler ortaya çıkmıştı.

bilgisayarlar daha fazla gelismeseydi ne olurdu 2

Birebir donanımda daha gelişmiş grafikler:

bilgisayarlar daha fazla gelismeseydi ne olurdu 3 peKUsD6v

Birtakım teşebbüsçü bilgisayar korsanları, Wolfenstein 3D’yi ucuz side-scroller’lar (Video oyunlarının yan kamera bakış açısından oynanması) için tasarlanmış donanımda çalıştırmayı başardılar.

Üstelik bunu yaparken konsolla ilgili hiçbir şey değişmemişti. Bir kafaka deyişle, oyun oluşturmak için kullanılan araçlar geliştirilmiş, matematik ve algoritmalar öne çıkmış ve tasarımcıların yaratıcılığı artmıştı ancak fizikî donanım büsbütün birebirdi.

Görünen hudutların ötesine geçmek:

bilgisayarlar daha fazla gelismeseydi ne olurdu 4 nklB6BX1

Bir sistemi derinlemesine anladığınızda, tasarımcılarının asla mümkün olmisimığını düşündüğü şeyleri yapabilir, donanımı görünen sonlarının ötesine taşıyabilirsiniz.

Günümüzde teknoloji her gün gelişiyor. Her hafta daha yeni ve daha süratli bir işlemci piyasaya sürülüyor. Pekala, ya durum bu türlü olmasaydı dünya nasıl olurdu? Ya bilgisayar suratındaki ilerlememiz apansız durduysa? Geçmişe bakacak olursak, tarih bize imkânsız görünen şeyleri yapmak için sınırlamalar etrafında çalışabileceğimizi gösteriyor.

Makineler arızyerdığında bile mucizeler gerçekleşebilir. Bir örnek vermek Voyager 2 uzay sondası, gezegenimizden yaklaşık 1,5 milyar kilometre uzaklıkta bozulmuş ve gemiye, dizaynında olmayan bir şeyi yapmasını söyleyen yazılım talimatları gönderilmişti. Sonda, bu sayede vazifesine yarım yüzyıl daha devam edebildi.

bilgisayarlar daha fazla gelismeseydi ne olurdu 5 yeMk8eLt

Örneğin Mars, Dünya gezegeninden robotlarla yerleşim bölgesi haline getirilen Güneş sistemindeki tek gezegen. Gezegenin üstünde bulunan robotlar yakın vakitte rastgele bir donanım yükseltmesi almayacak. Fakat donanımlarının yeni vazifeleri gerçekleştirmesine müsaade vermek için yazılımları yükseltilebilir.

Tüm bu yazılanlardan bir sonuca varacak olursak tahminen de daha süratli ve daha güzel donanımlara değil de daha fikirli ve daha yaratıcı insanlara muhtaçlığımız vardır. Pekala, siz bu hususta neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Bilgisayarlar Daha Fazla Gelişmeseydi Ne Olurdu?