Bilgisayar stok ezası 2022 yılına kadar devam edecek

bilgisayar stok ezasi 2022 yilina kadar devam edecek RHPtlKlO

bilgisayar stok ezasi 2022 yilina kadar devam edecek 0 arcaXmyD

Yılın başlarına kadar sakinlik içerisinde devam eden bilgisayar pazarı pandemi ile birlikte adeta coştu. Üreticiler sakinliğe nazaran yol haritasını planladıkları için de talebi karşılayabilecek kadar arz mevcut değil. Haliyle stok kahrı başlıyor.

2022 yılına kadar sürecek

Reuters tarafından yapılan bir araştırmaya nazaran dizüstü ve masa üstü bilgisayarlarına olan ani talep patlaması ile birlikte stok kasvetleri başladı. Bunun üzerine bir de pandemi nedeniyle zorlaşan üretim kaideleri eklenince işler içinden çıkılamaz bir hal aldı.

2008 yılında bilgisayar pazarı 300 milyon satış ile pik noktasına ulaşmış ve sonrasında gerileme başlamıştı. 2020 yılında ise tekrar 300 milyon civarında bir nokta bekleniyor. Ayrıyeten bu yıl kullanımdaki tablet ve PC sayısının 1.77 milyara ulaşması ön görülüyor.

Öteki taraftan yonga dünyasında da büyük hareketlilik var. AMD’nin yeni Ryzen 5000 APU serisi, Intel’in Tiger Lake işlemcileri, RTX 3000 serisi haliyle daha fazla bilgisayar sisteminin ortaya çıkmasını sağlıyor. Hal böylelikle olunca üretim sistemi tıkanma noktasına geliyor.

Acer ABD sorumlusu Gregg Prendergast tedarik zincirinin bilgisayar sistemleri tarihinde hiç olmadığı kadar ağır olduğunu ve siparişlerin yetiştirilemediğini tabir ediyor. Kestirimi olarak 2022 yılına kadar üretim suratı taleplere yetişemeyecek. Olağanlaşma beklentileri ile birlikte 2022 yılı ile birlikte arz-talep istikrarının yerine oturması bekleniyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Bilgisayar stok ezası 2022 yılına kadar devam edecek