Bilgisayar Ağlarında Kullanılan Port Nedir, Ne İşe Fayda?

bilgisayar aglarinda kullanilan port nedir ne ise fayda tsqA4PDs

Bilgisayar ve internet kullanımının biraz daha ötesine geçip araştıran, yaşisimığı sorunları kendi kendine çözmeye çalışan kullanıcıların çokça ismini duyduğu port, yüzlerce teknik bilgisayar teriminden sisimece biridir. Teknik manada birçok ayrımlı yerda kullanılan bu sözün en yaygın olduğu kısım ise bilgisayar ağları.

Port, fizikî ve sanal olarak ikiye ayrılmaktisimır. Port sözünün ne manaya geldiğini bilmenin yanı sıra ne işe yarisimığından ve hangi cinslere bölündüğünden haberdar olmak gerekiyor. Bu yazımızda port nedir, ne değildir göreceğiz ve portun bilgisayar ağlarındaki değerinden kelam edeceğiz.

Port nedir?

bilgisayar aglarinda kullanilan port nedir ne ise fayda 0 FWtsBARH

Tüm bilgisayarların birbirleriyle bağlantı kurabilmesi için IP adresleri bulunur. IP isimresleri, portlara bölünerek sanal bilgi yolu oluştururlar. Kelamlık manası “liman” olan port, bilgisayar ağlarında “köprü” olarak bilinmektedir. Port, bilgisayarlar ortasındaki bilgi alışverişinin kıymetli bir üyesidir.

Bilgi alışverişini numaralar üzerinden yapan port, birebir anda birçok süreci yapabilmek için 0’dan başlayıp 65535’e kadar kıymetlere bölünür. Bu bağlamda ise port, TCP ve UDP olmak üzere 2 tipe ayrılır.

TCP nedir?

bilgisayar aglarinda kullanilan port nedir ne ise fayda 1 au84Jttv

TCP (Transmission Control Protocol), Amerikan Savunma Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan bir protokoldür. Bilgisayarlar ortasındaki temel bağlantının meselesiz bir formda gerçekleşmesinde vazife yer TCP, bilgi alışverişinde bilgi bütünlüğünü sağlamanın yanı sıra kimlik doğrulaması da yapabilmektedir. TCP’nin oluşturulma sebebi de bilgisayarlar ortası bağlantıdaki kayıpları önlemektir. Günümüzde HTTP, HTTPS, POP3, SSH, SMTP, TELNET ve FTP üzere protokollerin bilgi alışverişini TCP yapmaktisimır.

UDP nedir?

bilgisayar aglarinda kullanilan port nedir ne ise fayda 2

UDP (User Datagram Protocol), esasen TCP’nin bir alternatifi olarak anlatılabilir. TCP’den daha süratli bir protokol olan UDP, ses ve görüntü gönderiminde kullanılır. TCP’den süratli olma sebebi ise TCP’nin bilgi bütünlüğünden ve kimlik doğrulamasından sorumlu olmasıdır.

UDP, TCP’nin bilakis bilgi bütünlüğünden ve güvenliğinden sorumlu değildir. Bu da UDP’nin TCP’den daha az emniyetli olması manasına gelmektedir. TCP, bilgi paketlerini sırayla gönderirken UDP’nin paket gönderim prosedürü akış sistemiyle göndermektir.

Port ne işe fayda?

bilgisayar aglarinda kullanilan port nedir ne ise fayda 3 Ew3Q8ZqK

En temel fonksiyonu bilgi alışverişi sağlamak olan port, bir numara sistemine sahiptir. Her bilgisayar bir IP isimresine sahiptir ve her IP adresi portlara bölünmektedir. Bu da her IP isimresinin tıpkı anda birden çok hedefle data alışverişi yapabilmesine yardımcı olmaktisimır.

Bilgisayar üzerindeki her program aşikâr bir numaradaki portu kullanır. Bu da kullanıcıların bir internet sitesini ziyaret ederken tıpkı anda e-postalarını denetim edebilmesine yol açmaktadır. Port kavramının kelamlık manasındaki “liman” sözünden fazla “köprü” olarak tanımlanmasının sebebi de tam olarak budur.

Port ile IP’nin alakası nedir?

9a33089f3b1isim1344d0e40680c2f9ad5ae885026

Üstte bahsettiğimiz data alışverişinin sanal ve fizikî olmak üzere tüm süreci portlar üzerinden gerçekleşmektedir. Fizikî portlara örnek olarak ise bilgisayardaki tüm fizikî donanım girişleri verilebilir. IP ile port alakası, A noktası ve B noktasının yolla olan bağı üzeredir. Port, IP’ler ortası bir kapıdır. IP isimresinizi öğrenmek için bu ilişkiyi kullanabilirsiniz.

Port Yönlendirme nedir?

cfc6f8a35d275fc5b0c5592f285576isime7c07237

Port Yönlendirme, bir bilgisayarın ya da aygıtın IP’sindeki bilgi alışverişini durdurmak ya da ayrımlı bir tarafa çevirmektir. Port Yönlendirme, IP isimresini korumak için de inançlı bir yoldur. farklı emeller için kullanılabilen bu yönlendirmenin kimi çeşitleri bulunmaktadır.

Port Yönlendirme çeşitleri nelerdir?

  • mekanel Port Yönlendirme
  • Uzak Port Yönlendirme
  • Dinamik Port Yönlendirme

bilgisayar aglarinda kullanilan port nedir ne ise fayda 6 hqpN9JiU

mekanel Port Yönlendirme:

En yaygın kullanım yelpazesine sahip olan mekanel Port Yönlendirme, kullanıcılar için en inançlı yönlendirme sistemidir. lokal Port Yönlendirme, inançlı bir tünel olarak da tanımlanabilir. Kullanıcılar bu tüneli kullanarak birtakım internet sayfalarını engelleyen güvenlik duvarlarını aşabilirler.

Uzak Port Yönlendirme:

Uzaktaki bir sunucuda bulunan herkesin tek bir TCP protokolüne bağlanmasına imkan sağlayan bu yönlendirme tipi, bir WEB sunucusuna uzaktan ilişki sağlama konusunda biçilmiş kaftandır.

Dinamik Port Yönlendirme:

mekanel olan yönlendirme metodunun bilakis en az tercih edilen yönlendirme çeşidi olan Dinamik Port Yönlendirme, güvenlik duvarı pürüzünü aşmanın kafaka bir yoludur. Bir aracı etiketiyle çalışan bu yönlendirme, herkese açık bir ağdaki kullanıcıların emniyetliğini sağlamak için kullanılmaktisimır.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Bilgisayar Ağlarında Kullanılan Port Nedir, Ne İşe Fayda?