Beynimiz Tehidtleri Anılardan Nasıl Ayırır?

beynimiz tehidtleri anilardan nasil ayirir HYapuMDl

Tehlike içinde olmak kimsenin yaşamak istemediği ve beynimizin de epeyce beklenmedik reaksiyonlar verdiği bir süreçtir. İnsan beyni bazen yaşadığı gerilim ve endişeyi atlatamaz. Bu nedenle de çeşitli sinirsel hastalıklar geliştirir.

Bilim insanları artık beynimizin, içinde bulunulan anda gerçekleşen gerçek tehlikeleri algılama formuyla geçmişte yaşanan tehlikeleri algılama biçimimiz ortasındaki farkları ortaya çıkardı. Yapılan deneylerde fareler kullanıldı.

Tehlikeleri ayrıştırma süreci

beynimiz tehidtleri anilardan nasil ayirir 0 VIJAuRud

Nörobilimciler yaptıkları çalışmada beynin tehlikeleri gerçekleşme vakitlerine nazaran ayırmak için nasıl bir süreçten geçtiğini ortaya çıkardı. Nature mecmuasında yayımlanan çalışmanın sonuçları, bilhassa Travma Sonrası Gerilim Sendromu (PTSD) üzere problemler yaşayanlar için umut visimediyor.

Araştırmacılar ortasında alan alan New York Üniversitesi Hudut Bilimleri Merkezi’nden Profesör Eric Klann, travmatik anıların uzun müddet tesir edebildiğini lakin bu anıları seçici halde kullanabildiğimizi açıklisimı. Beynimiz bu tehlikeleri hatırlıyor lakin yalnızca tehlike olup olmadığını anlamakta ve varsa tehlikenin cinsini tanımlamakta kullanıyor. 

Aslında tehlike içeren tecrübeleri öğrenmek insanın hayatta kalması için kıymetli rol oynuyor. Böylelikle tıpkı meseleleri her seferinde yine deneyimlemenin önüne geçiyor. PTSD üzere rahatsızlıklar kelam konusu olduğunda ise bireyler gerçek tehditleri geçmiş tecrübelerinden ayırmakta zorluk çekiyor.

Tehlikelerin ayrımlılığı öğreniliyor

beynimiz tehidtleri anilardan nasil ayirir 1 pSz92uRK

Çalışmisima bilim insanları, etraflarındaki mümkün tehditleri ve tehlikeleri öğrenmenin hayvanların hayatta kalmaları için kıymetli bir özellik olduğu söz edildi. Araştırma bu sürecin altında yatan hücre ve hudut mekaniğini ortaya çıkardı. Amigdala ismi verilen bölgede depolanan ve işlenen hislerle ilgili dataların hangi halde uyarıldığı araştırmanın merkezinde mekan aldı. 

ayrımlı bildirilerin iletimi için gerekli proteinleri sentezleyen ve sonra da bu proteinleri takip etmek üzere işaretleyen araştırmacılar, Amigdala üzerinde etkileşime giren yapıların tehlikenin durumuna nazaran değişiklik gösterdiğini keşfetti. 

Bağımsız lakin destekleyici bir diğer yeni çalışmisima da farklı proteinler bulunduran ayrımlı nöronlardan birinin protein sentezini arttırdığı ve uzun vadeli hafızayı güçlendirici tesiri bulunduğu ortaya çıktı. 

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Beynimiz Tehidtleri Anılardan Nasıl Ayırır?