Oyun

Bayanların da Cayır Cayır Oynadığı 5 Tanınan Taşınabilir Oyun

Evvelce oyun dünyasını erkeklerin domine ettiği bir gerçek. Bunun en büyük sebeplerinden birisi bayanların oyun konusunda hevesini kıran önyargılar ve tabulardı aslında. Bu tabu ve önyargılar, artık yavaş yavaş yıkılmaya başlisimı ve kisimınlar da oyun dünyasında en az erkekler kadar başarılı olabileceğini kanıtladı. Yani silahlarla rakipleri öldürmek zorunda olduğunuz, kaos bazlı oyunları yalnızca erkekler değil, bayanlar da çok başarılı bir halde oynayabiliyor, hatta turnuvaları bile kazanabiliyorlar.

Yapılan araştırmalara nazaran kisimınlar, taşınabilir platformlarda erkeklere nazaran daha fazla oyun oynuyor ve oynanan oyunlara baktığımız vakit PUBG, Call of Duty üzere oyunların sisimece erkeklere değil, tıpkı vakitte kisimınlara da hitap ettiğini görüyoruz. Biz de taşınabilir oyun dünyasında kisimınların da ilgisini çeken oyunları ve yetenekleriyle birçok erkeğe taş çıkartabilecek birtakım bayan oyuncuları sizler için listeledik.

PUBG Mobile:

bayanlarin da cayir cayir oynadigi 5 taninan tasinabilir oyun 0

PUBG Mobile, hepimizin bildiği üzere battleground biçiminde bir hayatta kalma oyunu. Bu oyun elbette yalnızca erkeklerin değil, bayanların da ilgisini üzerinde toplamayı başarıyor. Pazar ve tüketici datalarında uzmanlaşmış bir şirket olan Statista,’ya nazaran ABD’de %42,6’sı PUBG Mobile oyuncularının %42,6’sının kisimın. Bu sayıların ülkemizde de çok çok ayrımlı olduğunu düşünmüyoruz.

Şu anda en tanınan 5 kisimın PUBG oyuncusu, Hindistan’da bulunuyor. Hindistan’daki bayanların PUBG’ye karşı nitekim çok büyük bir ilgisi var ve PUBG Mobile Superwomens’ Tournament üzere turnuvalara çoklukla Hindistan’dan katılan kisimınların sayısı çok daha fazla oluyor.

PUBG Mobile oyuncusu Hintli Pooja Khatri, YouTube’da 633.000 aboneye sahip;

Hindistan’ın en çok izlenen bayan oyuncularından biri olan Pooja Khatri, nitekim de PUBG konusunda son derece kafaarılı ve kabiliyetleri birçok erkeğe taş çıkartacak cinsten. Khatri, sistemli aralıklarla hem PUBG Mobile hem de olağan PUBG oynayarak hünerlerini YouTube’dan sergilemeye devam ediyor.

Call of Duty Mobile

bayanlarin da cayir cayir oynadigi 5 taninan tasinabilir oyun 1 fdiR2ITU

Taşınabilir platforma geldikten sonra daha fazla kitleye ulaşan Call of Duty Mobile, elbette bayan taşınabilir oyuncuların da ilgisini çekti ve Facebook, Youtube ve Twitch üzere platformlarda bayan Call of Duty oyuncularının varlığı bir epey artmış durumda. Call of Duty’nin imalcileri da kisimınların ilgisini çektiğini fark etmiş olmalı ki, geçtiğimiz aylarda oyuna birinci defa Erin Baker isimında kisimın bir karakter getirildi.

Mirarah, Call of Duty Mobile’da resmen gösteri yapıyor:

Mirarah, Facebook üzerinden Call of Duty Mobile, Mobile Legends ve PUBG Mobile yayınları yapan kafaarılı bir oyuncu. Yayın hayatında daha yeni başlamış olmasına karşın kendisine sadık bir kitle yaratmayı kafaaran Mirarah, ekseriyetle CODM üzerinde ağırlaşıyor ve Facebook’ta nizamlı aralıklarla yayın yapıyor.

Mobile Legends

09b51063004isim2a7d6d1c2825e45812dcd03808e

Mobile Legends, LoL ve Dota usulünde çok oyunculu bir MOBA oyunu. Her yaştan ve her şekilden insanın ilgisini çekmeyi kafaarmış bu oyunun sahiden de bağımlılık yarattığını söylemekte yarar var. Moonton tarafından geliştirilen bu oyun aylık yaklaşık olarak 75 milyon oyuncuya sahip.

Mobile Legends sisimece genç kisimınların değil, annelerin bile ilgisini çekiyor

Öğrenci olan ya da hafta sonu tatillerinde oyun oynamayı tercih eden bayanlara zati alıştık. Lakin daima oyun oynamak, evlendikten ve bilhassa 2 çocuk sahibi olduktan sonra hayli sıkıntı bir işmiş üzere görünüyor. Lakin Filipin’li 46 yaşındaki bir anne olan Alma Enario, öğrenmenin ve oyun oynamanın yaşı yoktur dimekanek tüm bu önyargılarımızı bir hoş yıkıyor.

Alma Enario, yayıncı ismiyle Nanay Gaming, çocuklarının Mobile Legends’a olan bağımlılıklarını gördükten sonra oyunu merak ediyor ve telefonuna indiriyor. Vakit geçtikçe çocuklarıyla birlikte daima Mobile Legends oynamaya başlıyor ve bir gün çocuklarından birinin Facebook’ta yayın kafalattığını görüyor.

Çocuğunun yayınını kimsenin izlemediğini ayrım eden Alma, sanki ben yayın yapsam izlerler mi diye düşünüyor ve resmen çocuklarını biraz da olsa trollealanek yayıncı olmaya karar veriyor. Nanay Gaming elbette profesyonel bir e-spor kanalı değil. Lakin Alma Enario’nun bir yandan çocuklarıyla vakit geçirip bir yandan eğlenceli yayınlar yapması sahiden de ilham verici. Nanay Gaming’in yayınladığı görüntülere buradan ulaşabilirsiniz.

Hearthstone

bayanlarin da cayir cayir oynadigi 5 taninan tasinabilir oyun 3 qlGwaPtm

Hearthstone, Blizzard Entertainment tarafından geliştirilmiş fiyatsız bir dijital kart oyunu. Gitgide popülerleşen ve cinsinin neredeyse en uygun örneklerinden birisi olan Hearthstone, 2018 yılında 100 milyon oyuncu adetsına ulaşmayı başardı.

Hearthstone’un nitekim de kolay bir oyun olmisimığını söyleyelim. Sinerji ve stratejik atılımlar gerektiren bu oyun, cinsiyet fark etmeksizin zekasına güvenen herkesin kazanabileceği ve gelişebileceği bir sisteme sahip.

Hearthstone turnuvasını kazanan birinci bayan; VKLiooon

bayanlarin da cayir cayir oynadigi 5 taninan tasinabilir oyun 4 5KrzOcjA

Çin asıllı Hearthstone oyuncusu VKLiooon, Hearthstone Grandmasters Küresel turnuvasını kazandı ve Blizzcon Esports finallerini kazanan birinci kisimın olarak tarihe geçti. VKLiooon, şimdi 24 yaşında olmasına karşın göstermiş olduğu kafaarı sayesinde bütün kisimın oyunculara ilham olmayı kafaaran bir isim haline geldi.

Turnuvalara uzun müddettir katıldığını belirten VKLioon, birkaç yıl evvel diğer bir turnuvaya ismini yazdırmak için sıraya girdiği vakit bir erkeğin ona “burası bayanlar için uygun bir yer değil” dediğini söylealanek oyun dünyasındaki cinsiyet ayrımından bahsetti. VKlioon, turnuvayı birinci tamamladıktan sonra “e-spor hayalini olan tüm kızlar, kendinize inanıyorsanız cinsiyetinizi boşverin ve kendinizi zorlamaya devam edin” dialanek bütün hayranlarına ilham kaynağı oldu. VKLioon’un turnuva finalinde verdiği çabayı izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Fortnite Mobile

bayanlarin da cayir cayir oynadigi 5 taninan tasinabilir oyun 5 DJAXf2wk

Etkin olduğu her platformda büyük ses getirmeyi kafaaran Fortnite, yeniden her yaştan ve her biçimden insanın ilgisini çeken bir hayatta kalma oyunu. Birinci çıktığı günden beri popülaritesini hiç kaybetmeyen bu oyunun yaklaşık olarak 130 milyon etkin oyuncusu bulunuyor.

Fortnite Mobile, animasyon biçiminde olsa da birinci bakışta sisimece erkeklere hitap ediyor üzere gözükebilir. Lakin oyunun hem taşınabilir hem de PC platformlarında kisimın oyuncu sayısı bir oldukça fazla ve kisimın yayıncılar Twitch, Facebook ve YouTube üzere platformlarda son derece yüksek izleyici adetsına sahip.

Avustralyalı kisimın e-sporcu Loserfruit, göz dolduran performansı sayesinde oyuna karakter olarak dahil edilmişt:

Avustralyalı bir oyuncu olan Loserfruit, profesyonel bir Fortnite oyuncusu ve YouTube kanalında 2,88 milyon, Twitch’te ise 2 milyon abonesi bulunuyor. Yayınlamış olduğu Overwatch ve Fortnite oyunlarıyla bir oldukça popülerleşen Loserfruit, en tanınan oyuncuların ortasında alan alıyor.

Fortnite, Yıldızlar Serisi isimli koleksiyonunda Loserfruit’in kendi tasarlamış olduğu skin paketini oyun içerisinde satışa sundu ve paket sahiden de büyük ilgi gördü. Ninja üzere tekrar kafaka bir profesyonel oyuncunun da içinde bulunduğu bu koleksiyona bir kisimın oyuncunun da dahil edilmesi son derece gurur verici olmuş. Loserfruit’in YouTube kanalına buradan göz atabilirsiniz.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu