Genel

Balda bulunan pestisitleri tespit edebilen formül geliştirildi.

balda bulunan pestisitleri tespit edebilen formul gelistirildi 0 2acNu2ZM

Colony collapse disorder yani koloni çöküş sendromu ismi verilen durumun sistemleri tam olarak anlaşılmamasına karşın bu durumun en önemli sorumluları olarak piretroid kümesi pestisitler ( tarıım ilaçları, bakteri, virüs ve haşerelerin ziyanlı tesirlerini ortadan kaldırmak için kullanılan kimyasallar, birtakım organik bileşenler, dezenfektanlar üzere hususlara ve metotlara ”Pestisit” ismi verilir. ) olarak gösteriliyordu.

Koloni çöküş sendromu olarak isimlendirilen durum, bal arısı kovanındaki emekçi arıların bir bir kaybolmaya başlaması ve geriye yalnızca kraliçe arıyla birkaç arının kalması olarak tanımlanıyor. Bu durumun en önemli sebepleri ortasında çeşitli avcıların istilası, habitat kaybı ve malnütrisyon ( besin yetersizliği ) gösteriliyor. Ayrıyeten bahsi geçen durumun en önemli sorumluları ortasında piretroid kümesi ilaçlar da bulunuyor çünkü bu ilaçlar tozlaşma basamağında haşereleri öldürdükleri üzere arıları da öldürebiliyor.

Arılar

balda bulunan pestisitleri tespit edebilen formul gelistirildi 1

Çiftliklerde arıların piretroidlere maruz kalıp kalmadığı, balların denetim edilmesiyle mümkün olabiliyor fakat piretroidler suda çok az çözündükleri için bu durum epey sıkıntı bir halde gerçekleştiriliyor.

Kelam edilen durumu daha da güzel da güzelleştirmek maksadıyla Canada’s University of Waterloo kurumu araştırmacıları balın içine alkol ekledi ve piretroidleri çözebilecek bir yol geliştirdi. Daha sonra bal katı faz mikro ekstraksiyon ismi verilen bir metotla muamele edildi ve bu biçimde piretroidlerin konsantrasyonlarının ölçülebildiği ve baldaki varlıklarının anlaşılabildiği belirtiliyor.

Yeni araştırma sayesinde birçok arı çiftliği kurtulabilir ve ekoloji için olduça kıymetli olan arıların devamlılığı sağlanabilir.

Yeni araştırma Food Chemistry isimli mecmuada yayımlandı.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu