Bakan Varank: 4 aşı adayı hayvan deneylerini geçti

bakan varank 4 asi adayi hayvan deneylerini gecti JAfADRAa

bakan varank 4 asi adayi hayvan deneylerini gecti 0 a5i2Yvqh

TÜBİTAK tarafından Aşı ve İlaç Geliştirme Çevrimiçi Konferansı düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’deki koronavirüs aşısı çalışmaları hakkındaki son durumu açıkladı.

Bakan Varank, Türk bilim insanları tarafından çalışmaları süren ve Dünya Sıhhat Örgütünün listesinde de yer alan toplam 13 aşı adayı olduğunu açıkladı. Bakanın açıklamalarına nazaran Türkiye, toplam aşı projesi sayısına nazaran ABD ve Çin’n akabinde 3. ülke pozisyonunda yer alıyor.

Türkiye’de en ileri basamağında bulunan aşı adayımız, Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen inaktif koronavirüs aşısı. Bu aşının Faz 1 çalışmaları tamamlandı. Yan tesir olmaması halinde Faz 2 etabına geçilecek. Bu ay sonunda Faz 2’ye başlanması planlanıyor.

4 farklı aşı adayının hayvan deneyleri tamamlandı. Bakan Varank, “İnaktif aşı, adenovirüs aşısı, virüs gibisi parçacıklara dayalı aşı, dünyada birinci defa geliştirilen ASC zerrecik teknolojisine dayalı rekombinant aşı adayı, DNA aşıları, mRNA aşısı ve Rekombinant Spike Proteini aşısı üzere cinsler üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Tasarım, prototip aşı ve hayvan çalışmaları kademeleri sonrasında toplam 4 aşı adayımız hayvan deneylerini muvaffakiyetle tamamlamış durumda.” dedi.

bakan varank 4 asi adayi hayvan deneylerini gecti 1 SdtAzX95

Hayvan deneyleri tamamlanan aşıların insan deneylerine geçiş için onay başvurusu yapıldı. Tekirdağ ve Adıyaman’da bulunan iki tesise bu aşıların insan deneylerine geçilmesi için gerekli olan inançlı üretim onayı verildi. Bu tesislerde adenovirüs ve inaktif aşı adayları dünya standartlarında üretilecek ve Faz-1 insan klinik çalışmalarına başlanacak.

Bugün itibariyle, üretim merkezleri Tekirdağ, Kocaeli ve Adıyaman’da bulunan 3 firma, 160 milyon doz aşı üretebilecek kapasiteye sahip. Talep olması halinde üretim kapasitesi artırılabilecek.

Sıradaki içerik:

Bakan Varank: 4 aşı adayı hayvan deneylerini geçti