Genel

Bağırsak mikrobiyomuyla uyku kalitesi ortasındaki bağlı incelendi

bagirsak mikrobiyomuyla uyku kalitesi ortasindaki bagli incelendi 0

Bağırsakta mikrobiyomuyla ( bağırsakta yaşayan bakteriler, virüsler, mantarlar ) bireylerin genel sıhhati ortasında birçok ilgi bulunmasına ve bu alanda birçok çalışma yapılmasına rağmen yeni araştırmalara nazaran bu durum uyku kalitesiyle de yakından bağlı.

Japan’s University of Tsukuba kurumu araştırmacılarının yürüttüğü yeni araştırmada bağırsak bakterilerinin çeşitliliğinin azalmasının, deney hayvanlarında uyku bozukluğuna neden olabileceği tespit edildi.

Fare deneyleri

bagirsak mikrobiyomuyla uyku kalitesi ortasindaki bagli incelendi 1 IXQyS8JA

Araştırmacılar bağırsak bakterileri tarafından üretilen dopamin ve serotonin nörotransmitterlerinin ( Nöronlar ortasında yahut bir nöron ile diğer bir hücre ortasında bağlantısı sağlayan kimyasallara nörotransmitter denir. Hudut sistemi boyunca sinirsel sinyaller bu kimyasal taşıyıcılar yardımıyla iletilir. ) uyku üzerindeki tesirini incelemek hedefiyle kemirgenlere 4 hafta boyunca yüksek doz antibiyotik verdi. Daha sonra antibiyotik verilen fareler antibiyotik uygulanmayan denetim kümesiyle kıyaslandı.

Yapılan kıyaslamalar sonucunda bağırsak bakterileri tarafından üretilen 200 farklı metabolitin ( Metabolitler metabolizma sonucu ortaya çıkan orta eserler ve eserlerdir. ) 60’ının, antibiyotik uygulanan farelerde eksik çıktığı tespit edildi.

Antibiyotik uygulan farelerin EEG’si ( Elektroensefalografi, beyin dalgalarının monitörizasyonu için kullanılır ) incelendi ve incelemeler sonucunda bu kümenin sık sık uyku bozuklukları yaşadığı tespit edildi. Araştırmacılar bahsi geçen durumun serotonin eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyor.

Yeni araştırma Scientific Reports isimli mecmuada yayımlandı.

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu