Donanım

B350 anakart üzerinde Ryzen 5 5600X çalıştırıldı: AMD neden dayanak sağlamıyor?

b350 anakart uzerinde ryzen 5 5600x calistirildi amd neden dayanak saglamiyor 0 n4FjjcnR

Kullanıcıların AMD’ye geri adım attırtması sayesinde bugünlerde kırmızı takımın hazırladığı AGESA sürümleri B450 anakartlar için yavaş yavaş indirmeye sunulmaya başlandı. Bununla birlikte ortada olan biteni sessizce izleyen B450/X370 yongasetli anakart kullanıcıları da bulunuyor.

Donanım forumlarında kullanıcıların kendi çabasıyla/deneme yanılma yoluyla elde ettiği bilgiler AMD’nin kararını bir kez daha sorgulatıyor. Şimdiye kadar ASUS, MSI, Gigabyte ve ASRock anakart kullanıcıları çeşitli usullerle anakartlarına B450/X470 yongasetli benzeri anakartların BIOS’larını flashlamayı başardı. Bu yazımızda B350 Gaming-itx/AC’si üzerinde Ryzen 5 5600X işlemcisini çalıştırmayı başaran bir kullanıcının deneyimi üzerine eğileceğiz.

b350 anakart uzerinde ryzen 5 5600x calistirildi amd neden dayanak saglamiyor 1

Ön bir not olarak bu süreci gerçekleştiren kullanıcılar en uygun uyumluluk için genel olarak kendi anakartlarının bir sonraki kuşakta yalnızca B450 yongaseti farklı olan modeli baz alıyor. Ek olarak B350 yongasetli anakartında X370 yongasetli farklı bir anakartın yazılımını çalıştırmayı başaran kullanıcılar da mevcut.

B350 anakart üzerinde Ryzen 5 5600 işlemcisi çalışabiliyor

B350 Gaming-itx/AC ve Ryzen 5 5600 sahibi bir Reddit kullanıcısının gördüğü başarılı örnekler üzerine riski göze almasıyla başlayan süreç çalışan bir sistemle sonuçlanmış. Üstelik kullanıcı sensörler de dahil olmak üzere genel olarak bir sorun bildirmemiş.

CH341A EEPROM flash programlayıcısını ve anakartın BIOS yongasına ziyan vermemek için 1.8V adaptörünü kapan kullanıcı Windows 10 altında MS-DOS ortamı için gerekli evrakların sağlanmaması nedeniyle modlanmış Rufus yazılımıyla USB Flash belleğine yazdırdığı MS-DOS sistemiyle sistemini boot etmiş.

b350 anakart uzerinde ryzen 5 5600x calistirildi amd neden dayanak saglamiyor 2 CUZwOQM2

Kullandığı flashrom’u MS-DOS altında çalıştırarak anakartının EEPROM’unu büsbütün temizleyen kullanıcı böylece B450 Gaming-itx/AC’nin yazılımını anakartına flashlamayı başarmış. Flashlama sürecinde kullanılan Ryzen 7 1700’ün süreç sonrasında tanındığının altını çizelim.

Direkt olarak B450’li anakartın yazılımının yüklenememesinin sebebi ise ASRock’ın kendi flash yükleme yardımcısının yanlış BIOS yüklenmesini engelleyen bir doğrulayıcı içermesi olarak biliniyor. Ayrıyeten anakartın kendi aracıyla yeni flash yazıldığında anakartın tanınmasını sağlayan bilgilerin silinmediğini de ekleyelim.

Burada değerli birtakım ayrıntılar mevcut. Takviye sunulmayacak denilmesine karşın B450 anakartın beta yazılımında hala 1. kuşak Ryzen işlemcileri için gerekli bilgiler gizli tutuluyor üstelik bu anakartların 16 MB’lık BIOS’a sahip olması alan bakımından pek de bir sorun olmadığını doğruluyor.

Overclock.net’te kullanıcılar tarafından açılan bahislere nazaran ek donanım gerekmeden USB Flashback ile ya da Biostar’ın günceleme aracıyla süreç gerçekleştirilebiliyor da.

b350 anakart uzerinde ryzen 5 5600x calistirildi amd neden dayanak saglamiyor 3

Münasebetiyle bakışlar AMD’ye çevriliyor. Kullanıcıların kendi eforlarıyla dahi B350 anakart üzerinde Ryzen 5000 yongaları çalıştırılabilirken hatta şimdiki AGESA’larda birinci kuşak Ryzenlar için gerekli bilgiler hala saklanırken makul bir mazeret kalmamış durumda.

Ticari dertlere ek olarak her B350/X370 anakarta takviye sağlanmasının birtakım ahenk problemlerini da beraberinde getirmesi mümkünlüğünün kararda tesirli olmuş olabileceği düşünülüyor.

Aşağıda kaynaklardan deneme yapılan hatta BIOS’u sığmadığı için modlanarak uyumlu hale getirilen anakartlara ve gerekli BIOS’lara ulaşabilir detaylı kullanıcı tecrübelerini inceleyebilirsiniz.

Kaynakça https://www.reddit.com/r/Amd/comments/k1393v/i_got_ryzen_5600x_working_on_my_asrock_b350_mobo/ https://www.techpowerup.com/forums/threads/ryzen-owners-zen-garden.231658/page-64#post-3986585 https://www.overclock.net/threads/agesa-fw-stack-patched-bioses-for-3rd-gen.1733304/

Yeni Donanım

Yeni Donanım sizler için teknolojiyi takip ediyor ve sizlere bilgi veriyor. Yeni Donanım'ı takip edin teknolojinin nabzını burada hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu