Azerbaycan ve Ermenistan ateşkes ilan etti

azerbaycan ve ermenistan ateskes ilan etti RCQPJGRQ

azerbaycan ve ermenistan ateskes ilan etti 0 WplK3nsb

Dağlık Karabağ’da, Ermenistan ve Azerbaycan ortasında devam eden çatışmaların durdurulmasına yönelik Rusya’nın daveti üzerine Moskova’da yapılan toplantıda ateşkes kararı çıktı. Ateşkes lokal saatle 12.00 prestijiyle başladı.

Toplantıda Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Moskova’da Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakan Zohrab Mnatsakanyan ile bir ortaya geldi.

Görüşme yaklaşık 11 saat sürdü. Sergei Lavrov toplantı sonrasında, “Taraflar ateşkesin kurallarını daha sonra belirleyecek. Sorunun tahlili için AGİT Minsk Kümesi çerçevesinde müzakerelere başlamayı da kabul ettiler.1 açıklamasını yaptı.

“AZERBAYCAN’IN YANINDAYIZ”

Türk Dışişleri Bakanlığı ateşkesin arından bir basın açıklaması paylaştı.

Açıklamada Türkiye’nin Azerbaycan’ın desteklediği tahlili destekleyeceği vurgulanarak “(Türkiye) sahada ve masada Can Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edecektir” denildi.

azerbaycan ve ermenistan ateskes ilan etti 1 ZZeKY8yb

TÜRKİYE MENŞELİ İHA’LARIN TESİRİ

Azerbaycan, Türkiye’den temin ettiği Bayraktar TB2 SİHA’lar ile alanda büyük bir üstünlük kurdu. İmha edilen ögelerin ortasında hava savunma sistemleri ve balistik füze sistemlerinin de oluşu, Türk menşeli İHA’ların ve füzelerin tesirini bir sefer daha kanıtladı.

Daha evvel Suriye ve Libya’da konsept değiştiren ve büyük ses getiren hava savunma sistemi imhaları Türk Hava Kuvvetlerine ilişkin İHA’lar tarafından yapılmıştı. Bilhassa Rusya menşeli hava savunma sistemleri bu imhalar sonrasında makus şöhretini arttırmıştı. Azerbaycan’da, Ermenistan ile olan çatışmasında Türk SİHA’larının tesirini kullanarak alanda üstünlük kurarken ruhsal etkiyi arttırdı ve ilerleyişinin emin adımlarla süreceğini kanıtladı.

Baykar makina menşeli Bayraktar TB2 ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) menşeli Anka SİHA’lar, başta Suriye ve Libya olmak üzere pek çok muvaffakiyete imza attı. Bu muvaffakiyet ABD ve Avrupa basınının yanı sıra Rus basınında da lisana getirildi. Rus basınında çıkan haberlerde, Azerbaycan’ın cephede Türk SİHA’ları sayesinde üstün olduğunu belirtti.

Rusya’nın önemli gazetelerinden İzvesdiya’da savaşın 1 haftalık kronolojisi yayınlandı. Haberde kayıplarla ilgili yayınlanan datalar aktarılarak, Ermenistan’ın resmi bilgilerinde 55 asker ve gönüllülerle birlikte 157 kişinin öldüğü belirtildi. Gazete, Azerbaycan’ın kara birliklerinin yanı sıra hava birliklerinin de Ermenistan’a karşı çok tesirli akınlar gerçekleştirdiğini söz ederken, bunun sebebini Azerbaycan’ın askeri yatırımlarına bağladı. Gazete, Azerbaycan’ın Türk SİHA’ları sayesinde cephede üstünlük sağladığını yazdı.

azerbaycan ve ermenistan ateskes ilan etti 2 rwjTUgVP

Sıradaki içerik:

Azerbaycan ve Ermenistan ateşkes ilan etti